Миналият месец е бил най-горещият юли в историята на измерванията, според американското Национално управление по изследване на океаните и атмосферата, цитирано от АФП. Освен това той е отбелязал четиринадесети пореден месечен температурен рекорд. Вероятността 2024 г. да бъде най-топлата година, наблюдавана някога, е 77%, предава БТА.
Миналата седмица службата „Коперник" на Европейския съюз за наблюдение на климатичните промени, която използва различен набор от данни, изчисли, че юли 2024 г. е бил малко по-хладен от юли 2023 г. И двете агенции обаче са единодушни, че ситуацията е тревожна, тъй като през последната година всеки месец са регистрирани изключителни месечни температури.
Според NOAA, чиито данни се събират 175 години, 2024 г. със сигурност ще бъде една от петте най-топли години. През юли глобалната температура е била с 1,21 градуса по Целзий по-висока от средната за 20-и век (15,8 градуса Целзий). Периодът беше белязан и от поредица горещи вълни в страните от Средиземноморието и Персийския залив. Африка, Европа и Азия отбелязаха най-горещия си юли, а в Северна Америка той беше вторият най-горещ. Океаните също са регистрирани втория най-топъл месец юли, с което се слага край на 15-те месеца на последователни месечни температурни рекорди в моретата. Друг фактор, който е повлиял на температурните рекорди, е климатичното явление Ел Ниньо, чийто край настъпи през юни месец.
Най-горещата регистрирана година е 2023.
„Опустошителните последици от изменението на климата започнаха много преди 2023 г. и ще продължат, докато глобалните емисии на парникови газове не достигнат въглероден неутралитет", каза миналата седмица Саманта Бърджис, заместник-ръководител на Службата за климатични промени „Коперник" (C3S).