Според прокуратурата криптокралицата ръководила банда за измами, засега у нас обвиняема задочно е само тя
7 г. след като изчезна безследно, Ружа Игнатова вече е клиент и на правосъдието в България.
Софийската градска прокуратура съобщи в понеделник, че криптокралицата е обвинена като ръководител на престъпна група за измами и пране на пари между 2014 и 2017 г., когато “Уанкойн” беляза най-големия си ръст по цял свят.
Преди месец главният прокурор Борислав Сарафов каза, че има разследване срещу нея и предстои обвинение, а посланикът на САЩ Кенет Мертен обяви 5 млн. долара за този, който има информация къде е Игнатова.
Ружа няма български паспорт. Тя е гражданин на Германия
Там срещу Игнатова също има дело за измами, както и в САЩ, където е големият процес.
Разследването за престъпната група на Ружа Игнатова, действала у нас, е по материали от чужди служби. Не е ясно кои са другите участници.
Освен за измамите на инвеститори в криптовалутата ѝ Ружа Игнатова е обвинена и за пране на пари заради имуществото, което е купила в България с част от печалбите. Според прокуратурата тя е извършила много сделки с недвижими имоти. При част от тях действала като извършител, при други - като подбудител и помагач. Така искала да прикрие произхода на средствата, спечелени от измами.
От 2014 г. Игнатова се представя по света като откривател на криптовалутата “уанкойн”, която така и не влезе в обращение. Фирмите на Ружа продаваха обучителни пакети на различни цени, за да могат хората да печелят в бъдеще. Създаде клонове в Европа и по света, а офисът на компанията ѝ беше в голяма сграда на столичния площад “Славейков”. Това е една от имотните сделки на фирми, свързани с Игнатова у нас. Другите две са къщата на бившия кмет на София Димитър Моллов срещу старата сграда на парламента. Третата голяма придобивка е сградата на бившия ресторант “Крим” на ул. “Славянска” в центъра на столицата. За всички имоти, които станаха собственост на нейни фирми, плати над 12 млн. долара.
Освен тях Ружа ползваше и огромна вила до брега на морето в Созопол. В края на юни главният прокурор Борислав Сарафов обяви, че след като тя бъде обвинена, държавата ще може да запорира имуществото и да претендира отнемането му. До този момент обаче подобна процедура не е започнала, показа проверка на “24 часа”. Предстои комисията за отнемане на имущество да бъде сезирана и да започне работа.
Още в началото на 2017 г., преди Игнатова да избяга,
фирмите ѝ, в чиито активи бяха имотите за милиони, бяха прехвърлени на
други дружества Те са собственост на финансиста Емил Хърсев, който винаги е твърдял, че това са доверителни сделки. Други компании на Ружа Игнатова имат запори, но от НАП. Причината е дължими, но неплатени данъци.
Освен тези сделки Ружа Игнатова е косвено свързана и с друга мащабна имотна сделка до Несебър. През 2015 г. фирмата “Про Диал” купува от Министерството на отбраната 114 дка в землището на града, където е имало стари военни поделения. Проектът е на терена да се построи модерен затворен комплекс. През 2016 г. дубайската фирма “Рисг Лимитед”, чийто собственик тогава е Игнатова, купува дяловете в дружеството и малко по-късно ги продава, но на по-висока цена. “Рисг Лимитед” е собственик и на фирмите, които купиха скъпите имоти в центъра на София през 2015 г. Още не е ясно към кои от всички имоти на Ружа Игнатова ще има претенции за отнемане. Днес те са с други собственици, а в някои от тях има и ползватели, които са там под наем.