Боряна Калейн и Семен Новиков гордо дефилираха с българското знаме на "Стад дьо Франс", Стилияна Николова показа сила с усмивка
Истинско "извънземно" шоу с поглед към бъдещето - от Париж и Франция към Лос Анджелис и САЩ, предложи церемонията по закриването на олимпийските игри. Космическата част започна с кацането на "Стад дьо Франс" на Златния пътешественик - препратка към изстреляната от сондата "Вояджър" през 1977 г. така наречена Златна плоча към космоса. Златният пътешественик е събирателен образ на френската история от времето на щурма на Бастилията през научната фантастика и видеоигрите. Идеята на режисьора е, че пътешественикът е срещнал плочата с музика в пространството и тя го е насочила към Земята. Тогава планетата ни вече е покрита с пясък и героят се опитва да я възстанови. Точно както е направил Пиер дьо Кубертен с олимпийски игри в Гърция. Появата на пътешественика бе и начинът да бъдат представени олимпийските кръгове.
Том Круз се спусна от покрива на "Стад дьо Франс", за да направи поредната невъзможна мисия - възможна.
Тичайки през шпалира от атлети от всичк икраища на света, излезе на сцената. И взе олимпийския флаг от кмета на Лос Анджелис Карен Бас след символичното предаване малко по-рано от кмета на Париж Ан Идалго към Томас Бах и от президента на МОК към градоначалника на града домакин на следващите олимпийски игри. Том Круз яхна мотор и отпраши със знамето с петте олимпийски кръга... към Лос Анджелис. Там се пренесе виртуално цялата церемония. В щафетата със знамено се включи и легендата в атлетиката Майкъл Джонсън.
Край палмите в Лонг Бийч и знака на игрите през 2028 г. забиваха Били Айлиш, Снуп Дог, "Ред хот чили пепърс" и Д-р Дре. Всеки от музикантите е роден в Калифорния.
По този начин бе предадена олимпийската щафета.
Грандиозното шоу на френска зема с американски привкус бе планирано така, че да загатне какво ще очаква света след 4 г., когато игрите ще бъдат в Лос Анджелис.
Когато действието се върна обратно на "Стад дьо Франс", новият френски идол Леон Маршан донесе олимпийския огън, който три часа по-рано бе взел от градините Тюйлери.
Томас Бах обяви игрите в Париж през 2024 г. за закрити.
Атлетите, начело с Маршан, изгасиха олимпийския огън.
За да пламне отново след 4 г. в Лос Анжелис. И като намигване за предстоящите игри в САЩ на стадиона Yseult изпълни My Way. Парчето стана популярно заради Франк Синатра, но оригиналът Comme d'habitude е на французина Клод Франсоа от 1967 г.
***
Олимпийската вицешампионка в художествената гимнастика Боряна Калейн и олимпийският шампион в борбата Семен Новиков внесоха българското знаме на "Стад дьо Франс". Българските знаменосци за закриването на олимпийските игри дефилираха гордо заедно с атлетите носещи флаговете на всяка една от 206-те страни, участнички на игрите.
След като флаговете направиха кръг по лекоатлетическата писта от външната страна на сцената в центъра на стадиона, бяха поканени да влязат и хилядите атлети от националните делегации. Голямо българско знаме бе основен маркер за родната група.
Малката голяма Стилияна Николова показа, че е готова да се бори за мечтата си в Лос Анджелис дори и само с появяването си в родната делегация. Върху гърба на човек от щаба на националния отбор по художествена гимнастика, Стилияна показа сусмивка, че ще превъзмогне всичко, случило се по време на състезанието й в Париж.
В 22 часа българско време започна финалното шоу на олимпийските игри в Париж - церемонията по закриване!
Началото бе с легендарната песен "Под небето на Париж" на още по-легендарната Едит Пиаф в изпълнение на Зао дьо Сагазан и хора на академията "Хендел Хендрикс".
С първи кадър от градините Тюйлери и 30-метровия балон с олимпийския огън, който стана популярен по целия свят от 26 юли.
Огънят бе символично взет от балона и тръгна отново на път. Засега към "Стад дьо Франс", където се пренася основното действие. Първи с пламъка потегли новият герой на Франция - четирикратният шампион в плуването Леон Маршан.
На стадиона бе изпълена "Марсилезата", като химнът на страната домакин бе в много по-мек симфоничен вариант.
В церемонията участваха 9000 души, 270 от които бяха само артистите.
***
Както можеше да се очаква, организаторите начело с режисьора Тома Жоли напомниха на всички, че са във Франция, с велики песни на Шарл Азнавур и Жо Дасен. Не мина и без Freed from Desire на Гала, която се превърна в нещо като химн на големи спортни форуми.
Последва награждаването на трите най-добри в женския маратон, с който завърши атлетическата програма на игрите.
Музиката влезе отново в главната роля по-късно с култовата френска инди рок група "Феникс". Неиният лидер Тома Марс е зет на великия Франсис Форд Копола ("Кръстникът", "Апокалипсис сега" и т.н.), тъй като е женен за дъщеря му София.
***
Часове преди шоуто да започне българските спортисти и треньори, които щяха да участват в церемонията по закриването на олимпийските игри в Париж, си направиха обща снимка в олимпийското село, преди да се отправят към "Стад дьо Франс", за да участват в грандиозното събитие, гледано по целия свят и от около 72 000 зрители на живо.
***
България завърши на 26-о място в класирането по медали в Париж.
***
По-рано през деня шефката на Българската федерация по художествена гимнастика Илиана Раева публикува снимка заедно с олимпийския шампион и световен рекордьор във вдигането на тежести Карлос Насар и неговата приятелка - Магдалина Миневска.
"С Карлос и Маги днес в Олимпийското село. Вярвах, че и двамата след Олимпиадата ще се снимат с медалите си... Явно ще трябва да направят снимката на следващите Олимпийски игри в Лос Анджелис 2028! Пожелах им го днес! Не всичко е медал в този живот", написа Раева.