Аслъхан Мехмедова е добре познато име в женския бокс. Влиза в залата едва на 15-годишна възраст, а два месеца по-късно става републикански шампион. Именно тя през 2018 г. се изправя срещу прочулата се на Олимпиадата Имане Халиф.
След осем рунда нашето момиче побеждава. „Мисля, че с 4:1 съдийски гласа, но наистина хич не ми беше толкова трудно да я победя", казва боксьорката Аслъхан Мехмедова.
По това време все още не са се появили спекулациите относно биологичния пол на Имане, а българката си спомня, че боят е бил честен. „Тогава не съм усетила да удря като мъж. То от адреналина в самата игра не усещаш как удря. Но впоследствие сме правили спаринги и да, има доста тежък удар", допълва тя.
„Гледам разни интервюта и статии в интернет, че са родени жени. Но впоследствие какво се е случило, нямам идея. Така визуално си изглеждаше по същия начин както и в момента, но тогава не е имало никакви коментари", разказва Мехмедова.
Само преди няколко часа Имане се изкачи на олимпийския връх и грабна златото. „Според мен не е равнопоставен женския бокс след тези неща, които се случиха. Не мисля, че изобщо има място на финала. Според мен изобщо не трябваше да ги допускат до Олимпийските игри", казва боксьорката.
„Като наблюдавах предишните мачове тя беше много щастлива от самия факт. Според мен изобщо това не я интересува - какво пишат за нея, какво говорят за нея и така нататък. Тя си е с такова самочувствие, все едно нищо не е станало", посочи българката.
Скандалът около биологичните предимства на Имане Халиф започна след тестове, направени от Международна асоциация по бокс. Преди дни в Париж представители на организацията дадоха брифинг с участието на президента Умар Кремльов. Подробности за тестовете обаче не бяха изнесени от съображения за поверителност на личните данни.
„Ние отстрани не можем да знаем между тях политически какво се случва. Не беше редно да ги допуснат. Според мен нещата не са изравнени. За мен чисто визуално е мъж", посочва Мехмедова.
„Аз се състезавам вече почти 9 години и съм срещала такива. Сега бях на квалификационен турнир в Тайланд. Те тайландките изглеждат по същия начин като тях. Но никога не съм си мислила дали са мъже, дали са жени", обяснява спортистката.
„Моето послание към хората, които спортуват е да продължават да се борят, да следват мечтите си. На всеки един спортист мечтата му е да стигне до върха - до олимпийски медал. Да не се отказват и да продължават да дават всичко от себе си", посъветва тя.
Нашето момиче продължава с тренировките, целта ѝ е да стигне до олимпиадата в Лос Анджелис. И отново би влязла в битка с Имане Халиф. „Все пак сме боксьори. Тренираме цял живот за тази Олимпиада, качваш се и даваш всичко от себе си. Оттам нататък какво ще се случи на самия ринг и какво ще отсъдят съдиите, е съвсем различно", казва тя пред NOVA.