49-годишният агробизнесмен има 300 декара бостани в Плевенско, но не смята да отглежда японския плод
Георги Таров, който брои 10 000 лева за пъпеша на Красимир Кумчев, пристига утре от плевенското село Вълчитрън, за да си вземе плода. Това ще стане в района около Пловдив, където се отглежда екзотичният плод. Той ще бъде откъснат и предаден на неговия притежател.
49-годишният Таров не спира да приема поздравления за жеста. По-рано той обясни пред "24 часа", че водеща е била каузата, заради която агробизнесменът от Трилистник Красимир Кумчев обяви търга, а не да купи непременно този пъпеш.
"Целта е в Пловдив да има фонтан на плодородието. Колеги сме с Краси Кумчев, от над 10 г. се познаваме, работили сме заедно", обясни Таров, който също отглеждал пъпеши и дини. Бостанът му в Плевенско бил 300 декара. Минава за един от големите производители в региона. Бизнесът му е основно с житни култури. Земята, която обработва, е 15 000 декара.
"Едва ли ще се захвана да отглеждам точно този японски сорт пъпеши. Той е предназначен за Страната на изгряващото слънце и едва ли можем да получим официално семена за него. Не зная дали е пригоден за нашите условия, макар че съм пробвал култури, вкарани от Австралия и при нас виреят по-добре", разсъждава бизнесменът.
"Целта на наддаването бе да привлече внимание, за да се съберат средства за композицията на Цвятко Сиромашки в Пловдив. А не тя да се прави с пари от капачки. Исках да помогна. Аз се занимавам със земеделие, а скулптурата в Пловдив ще е свързана с плодородието и земята", подчерта Таров.
След като получи утре въпросния пъпеш, той няма да бърза да го реже, защото Кумчев обясни, че трябва да мине седмица от откъсването на плода. Тогава ставал най-вкусен за консумация.
"Естествено, като го разрежа, ще го опитам и дори ще почерпя с него. Ще кажем дали наистина е сладък, струва ли си парите", смее се бизнесменът.
Горд е, че е родом от Вълчитрън. "В нашето село е намерено прочутото съкровище. Даже една от фирмите ми е кръстена на него. Свързани сме със земята и траките", натъртва Таров.
Със земеделие се захванал преди 25 години, но казва, че е израснал съм с него. Сега съпругата му и децата също са ангажирани.
"България е земеделска страна. Законово нещата малко трябва да се пооправят, да се насочат средства и в по-малките сектори и да се стимулират, за да не е пагубно за селата, които обезлюдяха. Няма поминък за тях", допълва той.
Кметицата на Вълчитрън Милена Тарова казва, че Георги непрекъснато помага на селото и на хората. "Откликва с техника, работна ръка, средства. Не е пропуснал дарителство за празника на Вълчитрън - "Св. св. Константин и Елена", допълва тя.
По думите й Таров е човек, свързан здраво със земята и рода си.
Търгът за въпросния пъпеш стартира на 4 август от 9 часа. Започна разиграване, като в следващите дни участниците станаха деветима. Първоначалната му цена беше 400 лева, но бързо стигна 2550. Постепенно сумата нарасна до 6000 лева и така остана два дни. В сряда вечерта Георги Таров предложи баснословните 10 000 лева. Часове преди финала Кумчев се надяваше да се развихри още по-голяма борба, но явно високото предложение на бизнесмена от Плевенско отказа останалите участници.
"Това е абсолютен рекорд", коментира Кумчев, който в четвъртък в 21 часа обяви крайната цена. Той допълни, че няма и час след края на наддаването, когато Таров е превел парите по сметката на Сдружение "Добротворие".
Композицията "Фонтанът с ябълката" е на скулптора Цвятко Сиромашки. Той и агробизнесменът от Пловдив Красимир Кумчев са инициатори за нейното поставяне на
видно място в центъра на втория град у нас.