Намерена е монета от времето на Аврелиан, не са изключени изненади
Некропол с пет погребения, две от тях с трупоизгаряне, керамична пещ за производство на тухли, големи каменни зидове, очертаващи сграда с култово предназначение и дълбок керамичен кладенец.
Това показват на този етап спасителните разкопки под съборения Бетонен мост в Пловдив. Работната хипотеза е, че обектът е от III век и категорично става дума за римско време.
Но както е известно, в археологията винаги има изненади и може да се появи нещо още по-сензационно.
Обектът, който се проучва от Националния археологически институт с музей при БАН, е впечатляващ по размери - разкритията са на площ от 900 кв. метра. Цяла бригада от археолози и помощници продължават да разкриват древните структури. Едни работят с мистриии, други с метлички, трети с лопати и кирки. Спазват се всички правила, за да не се наруши стратиграфията на пластовете, видя на място "24 часа". Ръководител на екипа е Петър Зидаров, праисторик.
Формално погледнато на този етап става въпрос за некропол в периферията на античния Филипопол. Някои от погребенията са положени в самата зидана сграда, което говори, че вероятно е култова. Но не е базилика, тъй като периодът е предхристиянски. На този етап не са открити знатни погребения. Един от големите гробове и бил затиснат с плоча, тежаща 2 тона. Археолозите са очаквали от там да излязат интересни находки. Попаднали са само на обгорели кости и пирони.
Засега е намерена само една монета, но тя е извън контекста на античния зид и не може да се каже дали датира началото на градежа. Тя е от времето на Аврелиан - 273 г. и съвпада с кризата в империята.
Археолозите са предпазливи в изявленията си, тъй като проучванията са в ранен етап. Работи се по 14 часа дневно. По график разкопките трябва да приключат в третата седмица на август.