Оказа се, че не бил на циркаджията Виктор, а на майка му
Нилският крокодил Кроки смени гьола в крайния софийски квартал Ботунец със своя собствена клетка в Софийския зоопарк. Това стана възможно, след като близо 2 денонощия органите на реда, общинари и кметицата на район “Кремиковци” опитваха да конфискуват крокодила. А собственикът му Виктор Михайлов не го даваше, защото му трябвал за циркови представления.
“Нямам думи. Това, което се случи вчера, е безобразие и е абсолютно абдикиране на държавата от отговорност за живота и здравето на хората. Единствено им казах, че ако някой ми гарантира, че животното ще бъде сутринта тук и няма да има изяден човек, може да си тръгнат. Хората, които отглеждат животното, бяха тези, които гарантираха, казаха, че ще го обезопасят, и направиха все пак някаква ограда. Вчера
нямаше никаква ограда, животното можеше да излезе навън”,
посочи кметицата на “Кремиковци” Лилия Донкова след втория неуспешен опит да бъде изведен Кроки във вторник късно вечерта.
Всъщност се оказа финално, че Кроки не е на Михайлов, който го държеше вързан зад телена ограда до жилищен блок, а на майка му. А пък влечугото било толкова опитомено и безобидно, че собственикът давал на децата си да играят с него.
Проблем да бъде прибран Кроки в зоопарка се оказаха и редовните му документи.
“Има документи, не са на негово име, а на чуждо. Има слухове, жената на господина е казала някаква информация, която не е потвърдена и не мога да коментирам, но със сигурност не са на негово име и той не е собственик на животното”, каза още Лилия Донкова.
Кроки, който експерти от РИОСВ определиха като нилски крокодил, е отглеждан вече от около два месеца в Ботунец. Влечугото живее в малка дупка с вода, като винаги е вързано.
“Това не е диво животно, това е опитомено. И мен ще ме е страх от див крокодил.
Аз си го храня, децата си играят с него”,
разказваше пък своята гледна точка собственикът Михайлов.
След проверка на РИОСВ - София, се оказа, че влечугото е регистрирано и има всички необходими документи, както и че видът е разрешен за отглеждане съгласно закона.
“Защото съм организатор на циркови спектакли. Имам папагали, имам змии, имам крокодил, с който забавлявам децата. Имам разрешение за тези животни, аз не мога да си позволя така да ги гледам”, оправда се и Михайлов. Кроки дори е бил чипиран.
“Докторът, който е специалист по тази тема каза, че животното не е отглеждано при добри условия и не е развито както трябва. То трябва да стане 6 метра дълго, нилски крокодил е, но фактически ще стане до 3,5 метра, защото не е отглеждано по нормалните правила. Животното не е виновно, хората сме виновни”, обясни обаче кметицата на “Кремиковци” Лилия Донкова.
В момента Кроки е едва 1,6 метра, въпреки че е на около 2 години.
Крокодилът от “Ботунец” обаче не е единственият, който се отглежда частно в София. По информация на “24 часа” на територията на РИОСВ - София, за периода 2004-2024 г. регистрираните нилски крокодили са 23 на брой.
За частно отглеждане на нилски крокодил няма посочени изисквания -
само че животното трябва да се чувства добре. Водният басейн на Кроки обаче бе с размери 1,2 на 1,2 метра, което е малко над 2 кв. метра.
За отглеждането на такова влечуго в зоопарк има ясно посочени изисквания - 12 кв. метра сухоземна и 20 кв. метра водна площ.
Всъщност единственото изискване към отглеждането на крокодил вкъщи е температурата в терариума да се поддържа в диапазона от 25 градуса до 35-40 градуса. Не е разрешено да се разхожда свободно влечугото.
Именно падането на температурите през зимата в България било единственото притеснение за живота на Кроки, споделиха експертите. А изкопаният на общински терен гьол иначе можел да свърши работа за известно време.