Кабинетите за безплатно и анонимно изследване ще се увеличат с още седем
Министерство на здравеопазването за поредна година стартира четвъртия етап от Националната АНТИСПИН кампания, който традиционно се провежда през месец август. Тази година кампанията стартира от днес, а дейностите ще продължат до 12 август, когато отбелязваме Международния ден на младежта.
Посланието, което отправяме в разгара на лятото е „БезОпасна ваканция". С това напомняме, че използването на презерватив предпазва от сексуално предавани заболявания, включително ХИВ/СПИН.
Тази година зад инициативата застава известният влогър, интернет водещ и писател Емил Конрад.
Целта на кампанията е повишаване на информираността на младите хора и хората в риск относно начините на предаване и предпазване от ХИВ и други сексуално разпространявани инфекции.
Всеки, който желае може безплатно да се изследва и консултира в специализираните кабинети за това – тук.
Допълнително регионалните здравни инспекции за създали възможност в периода на лятната АНТИСПИН кампанията изследвания да се извършват и на други места, информация за които са налични на интернет страниците на РЗИ.
От септември, мрежата на кабинетите за анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН (КАБКИС) се разширява с включването на нови 7 кабинета в следните областни градове – Ловеч, Кюстендил, Кърджали, Силистра, Сливен, Смолян и Ямбол.
По данни на Световната здравна организация (СЗО) през 2023 г. приблизително 40 млн. души в света живеят с ХИВ, от които 1,4 млн. са деца, като броят на новоинфектираните е приблизително 1,3 млн. души, а броят на починалите от ХИВ-свързани заболявания е около 630 хил. души.
В световен мащаб през 2023 г. близо 77% от инфектираните с ХИВ лица получават антиретровирусна терапия.
За периода 1986-2023 г. (откакто в страната се води официална статистика) са регистрирани 4 459 носители на ХИВ в България.
От началото на 2024 г. приблизително 190 хил. лица у нас са изследвали своя ХИВ-статус, от които новооткритите заразени са 158. От тях:
- 89% посочват, че заразяването вероятно е осъществено при сексуален контакт, а 11% - при инжекционна употреба на наркотици;
- 3,7 пъти повече са мъжете с установена ХИВ инфекция спрямо заразените жени;
- най-много са новозаразените лица във възрастовата група 30-39 г. – 51 (32% от всички), следвана от възрастовата група 40-49 г. – 38 лица (24%) и възрастовата група 20-29 г. – 36 лица (23%).
Към 30 юни 2024 г. общо 2 438 лица с ХИВ се проследяват в структурите за лечение на пациенти с ХИВ/СПИН, а 2 412 (98,9%) от тях получават съвременна антиретровирусна терапия.
България остава страна с ниско разпространение на ХИВ сред общото население – честотата на новорегистрираните случаи с ХИВ инфекция на 100 хил. души у нас през 2022 г. е 4,8, а средният показател за страните от ЕС през 2022 г. е 5,1. За 2023 г. честотата на новорегистрираните случаи с ХИВ инфекция на 100 хил. души у нас е 3,9.
Министерството на здравеопазването осигурява безплатно съвременно изследване и лечение с антиретровирусни лекарства на всички нуждаещи се лица с ХИВ/СПИН, независимо от техния здравноосигурителен статус.