Макар да отчетоха припокриване на външнополитическите приоритети и евроатлантическа насоченост, ИТН атакуваха споразумението за Шенген, участие за което има и бившата вицепремиерка Мария Габриел от ГЕРБ
Два часа и половина тримата представители на ГЕРБ и 12-те на ИТН обсъждаха основните приоритети за евентуална управленска програма. Днес бе последната среща, на която хората на Слави Трифонов се опитват да намерят подкрепа за съставянето на правителство. Тя обаче завърши с неуспех, тъй като ГЕРБ отказаха да се включат в кабинет. Една от причините - не видяха стабилност в дефрагментирана коалиция, в която има и голям брой независими депутати. Отказът дойде, въпреки, че Станислав Балабанов да обяви, че с ГЕРБ имат "над 100% покритие по най-важните приоритети в държавата и по политики и закони, които могат да се случват веднага".
"Аз на всяка тема съм си писал "Да". Ако седнем да изработим управленска програма, процесът ще е лесен. Не виждам нещо, по което да не се разберем като партии и като идея за реализация. От моя гледна точка на експертно ниво имаме съвпадения", обобщи на срещата Тошко Йорданов от ИТН минути, преди да получи отказа на ГЕРБ.
Близо половин час отне "изчистването" на въпроса дали ИТН искат съставяне на редовен кабинет, или се подготвят за служебен такъв и биха спомогнали смяната на председателя на парламента с одобрен от президента такъв. Все пак обаче темата бе изчистена с уверението на ИТН, че нямат намерение да свалят Рая Назарян от поста, а искат да реализират третия мандат за съставяне на правителство, който получиха от държавния глава.
ИТН започнаха представянето на приоритетите си повече утвърдения маниер - със съдебни и правосъдни акценти, както и евентуални законодателни инициативи. Юристите на партията са впечатлени от плановете на ГЕРБ за нов Наказателен кодекс. И хората на Слави Трифонов смятат, че в настоящия има твърде много кръпки и поправки, които затрудняват работата му, освен това и напоследък КС се произнася за противоконституционност на текстове от него повече, отколкото през последните 10 г. Те обаче искат професионална дискусия преди това.
ИТН искат корекция и в трите закона, свързани с борбата срещу корупцията и се надяват на отстраняването на "дефектите и в трите законопроекта".
Росен Желязков от ГЕБ подчерта, че съдебната реформа е минала през много етапи - "от прекалена фиксация в опити за обсебването й за политическа употреба". Голяма част от проблемите в съд система се коренят в начина, по който функционира последните 3 десетилетия, каза той. Според ГЕРБ трябва да се наблегне на кадрите - подбора, роднинските връзки, номинациите, процедурата по избор, и др.
Експертът на ИТН Димитър Гърдев подчерта, че спрямо външната политика нямат никакво различие и политиките им са консенсусни. "Неполучаването на подкрепа от "Възраждане" ни дава основа за външна политика, свързана с ангажиментите ни в ЕС и НАТО", но след това започна с критики по споразумението, свързано с приемането ни в Шенген, отчитайки участието на бившия вицепремиер Мария Габриел от ГЕРБ за него.
"То не е достатъчно добро и защитаващо интересите на страната. Вкарването на мигрантите е грешка - това са различни процеси и механизми. Ангажименти за изпълнение на задължение по Дъблинското споразумение също са грешка", заяви той. ИТН не одобряват и изкарването на Австрия като отделна държава, която да дава оценка дали сме готови за Шенген.
Отново бе засегната темата със Северна Македония, българите в чужбина и др. Преди всичко в краткосрочен вариант искат да се ускори избора на еврокомисар и до края на годината да отпаднат всички ограничения по Шенген.
Желязков отчете, че от години са наясно със съвпадението е европолитическата си ориентация. Конкретните стъпки на важните проблеми съобразно времевата рамка не пораждат разминавания в политическите ни позиции.
Теменужка Петкова посочи, че е важно как се управлява енергетиката. "През всички наши управленски мандати наш приоритет е бил стабилността и сигурността на енергийните доставки. Работихме за това България да диверсифицира своите ресурси и смея да твърдя, че постигнахме добри резултати", каза бившата енергийна министърка, след което започна да изброява строителството на интерконетори и изпълнението проекти, свързани с енергетиката на страната.
По Плана за възстановяване и бъдещето на въглищните централи ГЕРБ нямат разминавания с ИТН. "Трябваше да се приложи друг подход, както направиха други държави", заяви Петкова. Излизането на двете важни енергийни дружества ЕСО и "Булгартрансгаз" от БЕХ също бе отчетено като грешка от нея.
"Един от основните проблеми в страната е демографският ужас. Това са тежки социални и икономически процеси, които не могат да бъдат обърнати за един ден. И причина за това е политическата нестабилност", анонсира темата за демографията и идеите за помощи към младите семейства у нас Тошко Йорданов.
Деница Сачева смята, че темата с демографията е обща за всички партии. ГЕРБ също работят по предложения за данъчни облекчения за младите семейства.
Андрей Чорбанов от ИТН изтъкна, че пандемията от КОВИД е показала проблемите в здравната система. Той се спря на високия процент на самофинансиране от пациентите, а голяма част от населението в отдалечени райони няма достъп до здравеопазване. Той изтъкна, че в последните парламенти намират разбиране, много от решенията за системата са синхронизирани в полза на обществото. според него Законът за здравето е променян безкрайно много пъти в последните парламенти и макар и в полза на пациентите, може да бъде подобрен.
Чорбанов писка и премахването на делегираните бюджети в образованието и по-висок процент от БВП за наука.
Според Сачева "здравеопазването е изключително неразорана тема" що се отнася за проучване на корупция - защото от 1999 г. парите за него са увеличени с милиарди, а хората продължават да доплащат и да го определят като проблемно. "Медицинската дейност не е обект на търговски взаимоотношения, търговските дружества са форма за регистрация, за да може болниците да се занимават със стопанска дейност. Те са направени за повече гъвкавост и повече възможности за финансиране", настоя бившата социална министърка. Те купували различни неща и имали нужда от това. "Никъде е било разписано, че трябва да имат печалба. Никога не е ставало дума за търговия със здравето на хората", натърти тя.
ИТН обещаха на ГЕРБ подкрепа за програмата "60 на 40", която да подпомага първото работно място за младите.
Тошко Йорданов от ИТН прогнозира, че ако сега влезем в еврозоната ще има ценови шок, спекулата ще се развихри, а държавата не се е подготвила за реакция ако недобросъвестни търговци решат да закръглят с половин евро нагоре. "Трите правителства, в които финансов министър бе Асен Василев не направиха нищо в тая посока, освен едни голи лозунги. Ако имаме вашата подкрепа, за еврозоната ще гоним тази цел - нисък дефицит и инфлация. надявам се да има спокойно управление, което да гони тези цели, а тогава разговорът за еврозоната ще е на друга основа", каза той.
Росен Желязков откри голямо припокриване и по темите от сектор отбрана, особено върху акцента върху персона, на когото всички били длъжници.
Евродепутатът Ивайло Вълчев, който за първи път се включи в дискусиите натърти, че и за Европа е важно България да има силно редовно правителство. "Нашият военен комплекс стои добре на картата на Европа, но ни трябва правителство, което да ни превърне и в добър продавач, не само купувач", заяви той. Според него е нужен "някой, който да тропне по масата и да каже, че сме част от решението на проблема", визирайки възможностите на страната в сектор енергетика.