Нямаше тема, по която да сме на диаметрално различни позиции, така завърши Тошко Йорданов обобщението си за срещата с ПП-ДБ
"Има такъв народ" започнаха представянето на управленските си приоритети пред "Продължаваме промяната - Демократична България" с правосъдната система, антикорупционното законодателство, нуждата от закони за задействане на плана за възстановяване и попълването на държавните регулатори.
След като и двете страни напомниха за общото си управленско минало (в кабинета "Петков" - бел. ред.), започна и реалното търсене на допирни законодателни точки.
ИТН не пропуснаха да припомнят, че КС вече е върнал някои законопроекти, приети през последните години. И попитаха не е ли време за дискусия необходим ли е и какво трябва да има нов Наказателен кодекс. Едва след това да се мисли за промени, които обаче да съдържат както българските традиции, така и някои от новите европейски препоръки.
ИТН са притеснени, че номинационния борд за антикорупционната комисия няма как да се сформира без избор на омбудсман. Затова трябва първо да бъде избран национален защитник. Хората не Слави Трифонов не пропуснаха да вметнат, че антикорупционното законодателство е прието "доста набързо", а опасенията им за дефицити са се потвърдили. Затова искат оценка на Закона за противодействие на корупцията и да се търси корекция на правилата.
Партията настоява за последваща оценка на въздействието и корекции в дефицитите на Закона за защита на лицата, подаващи сигнали за корупция.
Концептуалният характер на всички тези наши приоритети предполага редовно правителство, отбелязаха от ИТН.
Депутатът Андрей Чорбанов обясни, че комисиите по здравеопазване и образование са двете, в които законодателството се приемали консенсусно, въпреки споровете. "Имаме спорове не по необходимостта на даден закон, а по отношение на детайлите", подчерта той. Според него ПП-ДБ и ИТН имат допирна точка, че трябва да има повече пари за превенция за здраве.
Международният експерт на ИТН увери, че няма да променят европейския път на страната.. И подчерта, че ще имат ясна визия за региона и за България. Той отново изрази опасенията си, че служебния кабинет ще излъчи еврокомисар, а това може да доведе и до "служебен ресор".
ИТН имат забележки към новото правителство и президентка на Северна Македония. "Постигане на пълна интеграция в Шенген, включително и премахване пречките за сухопътните инструменти на този механизъм", каза Гърдев. И настоя за мерки по въпроса с миграцията.
"По отношение на финансовата политика сме дясна политическа партия, такива сте и вие. Заедно трябва да сме на мнението, че трябва да се върнем към по-балансиран бюджет и преструктуриране на разходите. Да намалим и административната тежест пред бизнеса, а не да пипаме данъчната скала. Проблемът не е плоският данък, а корупционната среда и административната тежест пред външни инвеститори", смята шефът на ПГ на ИТН. Йорданов обаче вметна, че последните години приетите бюджети не са били "съвсем десни".
Депутатът Александър Александров обясни, че трябва модернизация на армията. Той настоя за опростяване на процедурата по модернизационните проекти - всеки проект за инвестиционен разход включвал по 3-4-5 договора. Според ИТН тези договори трябва да се правят в цялост, за да има по-добро планиране. Александров заговори и за необходимостта от кибер защита. В центъра на всички промени обаче трябва да са хората - да имат социален статус, предвидимост в кариерата и честна и прозрачна политика за развитие на кадри.
Бившата правосъдна министърка Надежда Йорданова от ДБ подчерта, че голяма част от вече споменатите неща са обсъждани. И постави 2 въпроса.
"Първият е концептуален, вторият е по-технически. Приемате ли като пол цел, без да има ограничение във времето, че трябва да работим за ограничаване на правата на главния прокурор и въвеждането на отчетност на работата му", каза депутатката. Към този въпрос бе и мнението на ИТН за разделянето на ВСС на съдийско и не.
Вторият бе свързан със "усещането, че пропкуратурата злоупотребява със следствената тайна". Според нея доклади на публични институции като АДФИ и други се иззимат като доказателств,а макар преди да са билу публични. В други случаи пък доказателства "изтичали". "Мислили ли сте за ограничаване на този проблем за следствената тайна и готови ли сте да се работи срещу това?", попита тя.
Йорданов заяви, че няма защо да го питат за ограничаването на правата на главния прокурор - ИТН вече са внасяли подобни текстове. По какъв път може да стане, може да се води разговор
Александър Рашев, от правните експерти на ИТН, подчерта, че и те искат гаранции за съдийска независимост.
От партията не дадоха конкретен отговор за тайната на разследването, експертите им намекнаха, че това може да доведе до лоши прецеденти, но обещаха да помислят по въпроса.
Венеция Ангова постави 3 въпроса. "Целите балансиран бюджет, което означава изравняване на приходи и разходи", каза тя и попита за мерките им за изсветляване на сивата икономика. "Какво е мнението ви за капиталовата програма, включително и за общините? Третият въпрос е за политиките за подкрепа на младите семейства с деца, тази теза също е част от нашата програма", каза депутатката и поиска да чуе повече за мерките им.
"Сивата икономика, голяма част от нея, се генерира от административната тежест, която генерира държавата", смята Тошко Йорданов. Той смята, че често контролните органи са "под формата на рекетьори".
Икономическият експерт на ИТН Снежанка Троянска обясни, че с редовно правителство сивата икономика ще се бори по-лесно. Според нея финансирането на общински проекти трябва да се извършва според полезността на съответния проект. Има дефицит в ремонта и изграждане на ВиК сектор, ежедневно хората се сблъскват с това. Трябва да осигурим жизнените компоненти дори в най-отдалечените населени места", даде тя пример.
Йорданов пък отново представи концепцията за данъчни облекчения за млади семейства, в които родителите работят или учат. "Държавата би могла да подпомогне закупуването на първо жилище, дали с облекчени условия, или 10% отстъпка, дали със строителство на държавни жилища, предназначени за млади семейства", каза още шефът на ПГ на ИТН.
Божидар Божанов от ДБ отбеляза, че у нас за отбранителни цели има група комуникационни мрежи, за цивилни цели има други. "Какво мислите за консолидирането на тези две групи мрежи? Какви са идеите ви за противодействие на хибдридни или информационни заплахи", попита той.
Въпросът за двете мрежи отдавна стои според Александър Александров, а понякога затрудняват и координацията. Според бившият военен трябва да се върви по подобен път, това обаче няма да е лесно. Трябва да се намерят допирни точки и да се види в какъв диапазон е възможно, добави той. Гърдев пък отбеляза, че като членове на ЕС сме част от техните стратегии в борбата срещу информационните атаки и ще се работи по въпроса.
Катя Панева попита за развитието на спорта, "наглед не особено приоритетна тема, но е за нашата група". Напомни и за скандала с даването на българско гражданство и попита каква е визията им за законодателни промени. Наш ключов приоритет е реформата в службите за сигурност, каква е тезата ви, попита Панев.
Йорданов отбеляза, че спортът е много пренебрегван и е нужно държавата да промени погледа си към него. Дори припомни, че в други времена, въпреки някои изкривявания като това спортисти да са военни или зидаро-мазачи, но е имало внимание към професионалните спортисти. Според него трябва да се подобрят и условията за спортните клубове и школите към тях.
Сливането на двете разузнавателни служби трябва да е обект на по-сериозен дебат, отговориха ИТН, визирайки законодателните намерения на ДБ. И определено не трябва да става автоматично сливане. Освен това подчертаха, че вътрешното разузнаване не бива да се използва по политически причини. Божанов попита за отделянето на финансовото разузнаване от контраразузнаването.