С поклонение пред паметника на българите от Източна и Западна Тракия и Беломорска Македония, загинали в национално-освободителните борби и войните за България, намиращ се в район „Южен в Пловдив, днес беше почетена 121-ата годишнина от избухването на Илинденско–Преображенското въстание. Участие в общоградското честване, организирано от общината за четвърти път, взеха военен духов оркестър, представително формирование от Гарнизон Пловдив и и членове на комитет „Родолюбие".
Почетният строй беше приет от генерал-майор Явор Матеев - командир на "Съвместното командване на специалните операции" и на Пловдивския гарнизон. Водещ на честването беше Златко Павлов, който в краткото си въведение изпълни текста на песента "Ясен месец веч изгрява". Написана като въстанически марш от войводата и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация Яне Попов, песента става химн на тракийската революционна борба и на Странджа.
Слово за годишнината произнесе Красимир Каракачанов – политик, историк и председател на ВМРО. „В историята на българския народ, Илинденско–Преображенското въстание е най-голямата революционна проява. Тогава 30 хиляди българи от Македония и Тракия и още хиляди, присъединили се от къде ли не, включително от Бесарабия, написаха трагични, но сега славни страници от българската история...30 хил. въстаници срещу 350-хилядна турска армия и башибозук се сражаваха от 20 юли (по стар стил Илинден), та чак до края на октомври!", припомни в словото си той. И подчерта, че народ, който няма памет за своята история, който не се опитва да следва своите герои, а търси нови кумири, е обречен на изчезване и разруха.
На паметника бяха положени венци и цветя.