Марин Димитров от делото за контрабанда и корупция в Агенция "Митници" иска да бъде пуснат под домашен арест, защото е зле здравословно, но и за да гледа майка си. От думите на адвоката му стана ясно, че жената е възрастна и в момента няма кой да се грижи за нея - синът му Стефан също е в ареста.
Бившият шеф на ИАРА е обвиняем по разследването заедно със сина си, бившата шефка на митниците Петя Банкова и издирваният Никола Николов-Паскал.
Димитров щеше да се прибере в Хасково, където е постоянният му адрес. На 20 юни СГС прие, че няма опасност да се укрие. 7 дни по-късно обаче Апелативният не потвърди определението на градския.
Днес отново поиска да излезе на свобода. Защитникът на Марин - адв. Иво Найденов обясни, че той е зле и помоли да му бъде назначена съдебномедицинска експертиза. От нея щяло да стане ясно дали се нуждае от допълнителни интервенции, стентове или друга операция.
"При престоя на ГМ получи пристъпи, състоянието му е несъвместимо с условията в следствения арест", допълни Найденов.
Съдът не уважи искането за експертизата и даде ход на делото.
"Данни за помагаческа дейност в частта контрабанда на акцизни стоки не са на лице, както и предположение за участие в престъпна дейност - каза адв. Найденов по повод обвинението на клиента си. - С новосъбраните доказателства се появи нов обвиняем, който с цел благоприятна за себе си присъда, даде обяснение, касаещо Стефан Димитров и свидетел по делото, но не и Марин Димитров."
Според Найденов в обяснението на новия обвиняем имало детайл, който свързвал сина му Стефан с движение на камион с акцизна стока, пътуващ към Румъния. Имало и проведен разговор между бащата и сина, в който се споменавало името на Марин в контекста на това, че той давал нареждане как да минава камиона със стоката.
"Това е благосклонен изход за него (новият обвиняем) и иска да вкара името на Марин Димиров в действия, въпреки че клиентът ми не присъства никъде в останалата част от обясненията за контрабанда. Никога не са контактували с него за тази дейност. Тези показания обрисуват начина, по който се гради обвинението. По време на разпита на друг свидетел - Чавдар Георгиев, бивш директор на МВР Хасково, той обяснява, че имало натиск да бъде назначен определен бивш служител на военна полиция за полицай в областната дирекция на МВР Хасково. Докладвали ми, че този полицай контактувал с лица от криминалния контингент, сред които Марин Димитров. Не може да се твърди, че едно лице е от криминалния контингент, когато липсват каквото и да било данни за това. Това са само едни твърдения и не се подкрепят от доказателства. Прави се опит да се вмени на Димитров, че посредством познанствата си, е влияел на някого. "