Гимназията прави ток от фотоволтаици, а тези, които я завършват ремонтират и проектират самолети
Професионалната гимназия по механоелектротехника и електроника, която догодина ще чества 100 години, стана първото учебно заведение в Бургас, което сам си произвежда ток. Иновативното училище изгради фотоволтаична инсталация на покрива на една от сградите си, където са монтирани 208 панела с обща инсталирана мощност от 120kWp (произведената електроенергия за секунда).
"Вече ползваме тока, който произвеждаме, осъществяването на проектът е много важен за нас, защото е стъпка към устойчиво бъдеще", коментира директорът Роза Желева. Тя е първата и засега единствена жена ръководител на професионалната гимназия,
създадена навремето по идея на сина на Райна Княгиня - Георги Дипчев,
който я оглавява. Днес професионалната гимназия, известна сред бургазлии като Механото, е една от най-желаните. В нея се влиза с висок бал, а възпитаниците печелят награда след награда на национални и международни състезания по професии и спорт.
Училището предлага обучение в 8 специалности: "Мехатроника", "Автомобилна мехатроника", "Микропроцесорна техника", "Компютърни мрежи", "Автотранспортна техника", "Електрообзавеждане на производството", "Охранителна техника и системи за сигурност", както и най-новата "Ремонт на летателни апарат", чийто първи випуск завърши тази учебна година с отличен успех.
Училището разполага и със STEM център за извънкласни дейности
Те включват работа с роботи и програмиране, конструиране на макети и модели, изследване на природни явления, като целта е учениците да да работят в екип, подготвяйки се за кариера в науката, технологиите, инженерството.
"Гимназията ни е водещо училище не само в Бургас, но и в страната, в което се провежда професионална подготовка на висококвалифицирани кадри в условията на пазарната икономика", казва директорката Желева.
И допълва, че реализацията на завършилите ученици е над 90%. Гимназията, която предлага дуално обучение, си партнира с големи компании, осигуряващи практики по различните специалности.
Преди броени дни успешно завършва поредната ученическа практика на 11-класниците от специалност "Ремонт на летателни апарати", които имаха възможност да се обучават в реална работна среда - в халетата за ремонт на самолети, собственост на голяма компания, ситуирана във Варна.
На място учениците се запознаха с най-новите технологии в авиационната индустрия.
Хубавото на тези практики е, че нашите ученици се сблъскват с реални предизвикателства, които трябва да решат. Така започват да трупат практически опит, още преди да завършат своето образование, да разбират изискванията на индустрията.
Това ги подготвя по-добре за бъдещата им кариера и за живота", допълва Желева. Тя дава пример със специалност "Ремонт на летателни апарати", от която
11 абитуриенти след завършването подали документи за работа
във варненската компания. Първият випуск от тази специалност постига изключително добри резултати на държавните зрелостни изпити.
Това според ръководството на гимназията е пряко свързано с практическото обучение. Успехите на 12-класниците пък имат силно мотивиращ ефект върху учениците от по-долните класове.
"Докато се обучават, учениците от XI клас участват и в проектирането на малки самолети, което развива не само знания и умения, но и креативност", допълва директорката.
През тази учебна година отборът на Механото обра медалите в националното състезание "Най-добър млад автомонтьор и водач на МПС" и завоюва право да участва в престижното международно състезание Young Car Mechanic в Литва.
Преди 2-3 г. Механото се прочу със своя "Баткомобил" - електроавтомобил, произведен от 11-класниците Велин Георгиев, Атанас Христов, Младен Георгиев и Георги Георгиев и техния учител Красимир Кънчев. Създаването на баткомобила предизвика голям фурор не само в Бургас, след като се разбра, че с него "Механо тийм" ще участва и на световни състезания, а кметът Димитър Николов отпусна средства за едно от престижните ралита във Великобритания.
"Наградите, които печелят нашите ученици в състезанията по професии наистина са много - от такива за заваряване до създаване на най-добър дизайн на робот", казва Роза Желева.
Механото е дало на българската икономика хиляди висококвалифицирани технически специалисти, които работят в почти всички предприятия на територията на областта и страната.