Статично електричество, триене, случайно изпускане, дефектни притоехнически материали или човешка грешка може да е бъде причина за трагедията в Елин Пелин и към тези версии трябва да се насочат разследващите органи. Това заяви проф. Станчо Петков, експерт по взривни вещества, проследил всички големи взривове през годините и работил като директор на терен.
Като пример той даде нерегламентирано носене на телефони вътре в складовете. Обясни, че статичното електричество от джиесем може да бъде причина за трагедията. Работата без съответното облекло също може да се окаже причина.
По негово мнение всичко е възможно при работа с пиротехнически средства. Дава пример с друга трагедия - през далечната 1985 г. изгоряха 9 души при разтоварване на пиротехническа техника. "Този бизнес е твърде опасен и рисков, затова трябва да се спазват всички възможни правила за безопасност, а те не са малко", категоричен е професорът.
По негово мнение отстоянието от един скалд до друг трябва да бъде такова, че ако един е компрометиран, той да не афектира други около себе си.
В зависимост от това какво количество се съхранява в складовете може да се прецени редно ли е той да бъде разположен в близост до населено място и в близост до газопровод, смята проф. Петков.
Органите трябва да бъдат изключително бдителни по отношение на въпросния шести склад, който не се е взривил. Не е ясно какво разлагане или изобщо въздействие е дала силната темература на техниката съхранявана в склада.
Като ерудиран човек, професионалист в областта на пиротехниката проф. Петков описа загиналия проф. Шишков. Сподели, че е имал възможността да бъде рецензент на него научен труд и изказа съболезнования на семейството.