Хората без план трупат предмети, които тежат излишно и им пречат да стигнат бързо до тези, които могат да им спасят живота
В началото на юни жителите на Обединеното кралство бяха посъветвани да се запасят със стоки от първа необходимост като бутилирана вода, консерви и батерии. В правителствен сайт властите във Великобритания подробно обясняват какви запаси е добре да имаш у дома. Сред причините за създаването му са глобалните предизвикателства през последните години като пандемията от коронавирус и войните в Украйна и Газа, но също и зачестяващите природни бедствия.
Бутилирана вода, пакетирани и консервирани храни, заредени батерии, фенер, комплект за първа помощ. Това са част от провизиите, които е добре да имат у дома жителите на Великобритания.
Какво трябва да се знае за всеки случай - ако, не дай боже, има извънредна ситуация? Попитахме експерта по оцеляване Николай Костов, автор на книгата “Пълно ръководство за оцеляване по време на война”.
Според него по-важни от храната са водата и лекарствата. Без храна, човек може да издържи и две-три седмици, но без вода това няма да е възможно.
На първо място човек трябва да се запаси с достатъчно вода.
Минималното количество е 2,5 литра на ден
за възрастен човек. Ако семейство с едно дете иска да има запас от вода за две седмици, това са 100 л бутилирана вода.
Хронично болните трябва да имат запаси с необходимите им медикаменти за период от 3 до 6 месеца.
Това важи особено за диабетици, хипертоници, хора с автоимунни или остри респираторни заболявания.
А медицинският комплект включва:
- турникет
- превързочни материали
- стерилни марли
- бинтове
- лейкопласт
- ластичен бинт
- безопасни игли
- гумени ръкавици
- спирт
- антибиотици
- кремове за изгаряния
- обезболяващи и противогрипни препарати.
Трябват и дезинфектанти, мокри кърпички, сапун, перилни и почистващи препарати.
Добре е да има и чаши и прибори за еднократна употреба, а също и запалки, свещи, фенерче на батерии, батерии, генераторче за ток с ръчна манивела. Ако се наложи оцеляване през зимата, важни са, разбира се, топлите дрехи и одеялата.
Добре е човек да разполага и с портативно радио, за да слуша указанията на властите. Колкото до храната -
дълготрайни и консервирани продукти са от най-голяма полза
Особено важни са продуктите, които не изискват термична обработка - рибни консерви, пастети, готови ястия в консерва, кисели краставички, компоти, туршии, горчица, кетчуп, маслини, сухари, солети, бисквити и пчелен мед. Арменският хляб лаваш издържи над 6 месеца. Алкохолът има няколко полезни приложения - за дезинфектант за рани, подпалка, енергия, сгряване.
Хората, които нямат план, се стремят да са готови за всичко и трупат всевъзможни запаси и инструменти. В крайна сметка се зариват с хиляди предмети, които тежат повече, отколкото могат да носят, и сред които е трудно бързо да открият турникета си. А се лъже всеки, който си представя, че ще живее в гората, ще пие вода от поточе, ще яде горски плодове и ще ловува. Дори ловците с пушки невинаги се връщат с улов. Но все пак - не изпадайте в тревожни състояния, а продължавайте да живеете нормално живота си, казва експертът.