"Решението на Конституционния съд е политическо и ще има тежки политически последици. То поставя под заплаха усилията ни за пълноценна интеграция в Европейския съюз, подклажда фрустрация и радикализация в обществото и тласка политическата система към задълбочаване на кризата и към Велико народно събрание с всички рискове и неизвестни."
Това предупреди Христо Иванов в коментар пред "24 часа" по повод решението на Конституционния съд, с което бяха отменени поправките в основния закон относно реформата на съдебната система. Лидерът на "Да, България" в оставка и бивш правосъден министър работи за съдебна реформа от години, а за да я осъществи, в миналия парламент състави конституционно мнозинство с ГЕРБ и ДПС.
Ето пълния коментар на Христо Иванов:
Филчев завинаги! До това се свежда решението на КС. Зад натруфеното многословие нещата са прозаични: мнозинството стъпва на печално известното решение 3/2003 г., "предизвикано" в пряк и преносен смисъл от тогавашния главен прокурор Никола Филчев, което изобретява такова определение на държавно устройство, така че да блокира възможността за реформа на прокуратурата. Сегашният състав на КС игнорира цялата спорност на това решение и дори го разширява, за да опази точно модела Филчев. Толкова е важно да се циментира единовластието и безконтролността на главния прокурор, че в името на тази цел е пожертвана независимостта на съда, и като фундаментална европейска ценност, и като конкретни международни стандарти, които България трябва да приложи в интерес на собствените си граждани. За сметка на това, КС буквално обявява устройството на прокуратурата и ролята на главния прокурор като безконтролен властови играч за основополагащ елемент на държавното ни устройство и на нашата конституционна идентичност. В този смисъл решението несъмнено е приносно: най-сетне България беше открито обявена за прокурорска република, а моделът "Филчев" за защитен образец на нашето НАЦИОНАЛНО културно наследство и самобитност. Това се случва на фона на поредната политическа конвулсия, в която прокуратурата играе централна роля на властови брокер. В този смисъл, КС сложи гумен печат на признанието, че в България държавното управление се осъществява чрез (зло)употреби с прокуратурата, службите и техните производни.
Решението е политическо и ще има тежки политически последици. То поставя под заплаха усилията ни за пълноценна интеграция в Европейския съюз, подклажда фрустрация и радикализация в обществото и тласка политическата система към задълбочаване на кризата и към Велико народно събрание с всички рискове и неизвестни. Ще е необходим спокоен анализ и изработване на нова реалистична политическа и юридическа стратегия за постигане на целите на реформата и премахване на статуквото, така че да се избегнат допълнителни сътресения. Ясно е едно, това решение потвърждава, че без премахване на модела "Филчев" българската демокрация винаги ще остане незавършена, правосъдието - в плен на задкулисието, а мечтата за европейски стандарт на законност - мираж. Посоката е вярна, трябва да продължим!