- Васил Терзиев излезе с програма до 2027 г., подреди 19 важни сфери - хората, колите, зелен град
- Обновени, училищните дворове стават мястото за спорт и игри в квартала
- 20% повече пътници с нови превозни средства
Паркиране с предимство за живеещите в платените зони, повече паркинги в кварталите, но и повече и по-скъпи паяци, 5 нови пешеходни улици и 60 км велоалеи. Това е само част от визията за управление на кмета на София Васил Терзиев до 2027 г.
Надеждата ми е до края на мандата да не загубим устрема си и да направим София прекрасен град, такъв, какъвто го обичаме, като всеки от нас работи с много любов, за да има бъдеще, обясни той. И призова “другата страна да не ни убива устрема”.
Столичният общински съвет обаче отложи разглеждането на програмата за следващо заседание.
Промени в 19 ключови сфери с мерки, които ще станат факт по години, разписва Терзиев в програмата си. Тя е разделена в 4 направления - здраве, възможности, ред и ефективна община.
Една от основните цели е да се увеличат с 20% пътниците в градския транспорт. Това ще стане с повишаване на средната скорост с 30%, купуването на повече от
500 нови трамвая, тролея и автобуса
и оптимизирането на разписанията.
Ще се проектират и нови метролинии и ще се подобри транспортната свързаност във “Витоша”, “Люлин” и “Студентски град”.
Акцент се поставя и върху паркирането в града. От една страна, ще се правят повече паркинги в кварталите - подземни и многоетажни, ще се развива системата “Паркирай и се вози” с буферни паркинги около входовете на града. Ще се даде предимство за места за колите на хората, които живеят в зоните.
От друга, ще се засили контролът на паркирането, който пречи на градския транспорт. Чрез автомобили с камери ще се следи автоматично за неправилно паркирали и ще се премахнат хартиените талони за платените зони. Освен това ще се актуализира и цената за репатриране с паяк и ще се увеличи броят им. Ще се отворят повече наказателни паркинги.
Ново трамвайно трасе ще има между бул. “България” и “Дървеница”
Трамвай ще има по новоизградените булеварди “Тодор Каблешков” и “Филип Кутев”, както и продължение по бул. “Г.М. Димитров”. Нов трамвай ще има и по бул. “Рожен”, който ще се прави заедно с новия пробив.
Екипът на Терзиев е предвидил по-строг контрол в договорите на фирмите за поддръжка на уличната мрежа. Визията е и за изграждане и ремонтиране на улици в кв. “Витоша ВЕЦ Симеоново”, “Манастирски ливади”, “Малинова долина”, “Кръстова вада”, “Кремиковци”, Нови Искър и др.
Ще се изградят и 60 км велоалеи по стандарт на настилката.
Програмата залага мерки за създаване на нискоемисионни зони не само за колите, но и за отоплението на твърдо гориво.
Нова концепция е облагородяване на зоните около градските реки, за да станат привлекателни за хора.
Поне по 30 градинки ще се ремонтират в кварталите на година. (Виж повече горе.)
Една от най-важните теми за кмета е решението на
проблема с
детските градини Първо ще се въведе модел за прогнозиране на нуждите от детски градини, ясли и училища. Ще се направят и планове, с които община да може да придобива собствеността върху всички терени за публични мероприятия - улици, паркове, училища и детски градини, веднага след влизането им в сила.
Приоритет ще е реконструкцията на общински сгради, които могат да бъдат ползвани за детски градини. Ще се осигурят и повече терени за тях.
Предвидено е и изграждане на нови детски градини в кварталите “Младост 3”, “Овча Купел 1”, “Слатина”, “Лозенец”, “Оборище”, “Стрелбище”, “Дружба”, “Надежда 1”, “Свобода”, “Манастирски ливади”, “Левски В”, “Драгалевци”, “Враждебна”, себо Негован.
Училището ще се превърне в сърцето на квартала. Предвижда се отварянето на дворовете, за да се осигури възможност за деца, младежи и подрастващи да спортуват свободно извън учебно време. Програмата залага и създаването на безопасни зони около училища, детски градини, спортни и детски площадки, паркове, пазари и др.
“Важна цел в програмата е да осигурим безопасност на пътя и на обществените пространства”, обяснява кметът.
Ще се подобри системата за наблюдение и сигурност с изграждане на системи за видеонаблюдение, които да позволяват навреме да се реагира при проблеми. Ще се изгражда съвременен Ситуационен център.
С МВР ще се работи за повече камери за скорост по основните булеварди, подобряването на качеството на пътната маркировка и уличното осветление. Работи се и за прилагането на Стандарт за пътна безопасност при проблемни пешеходни пътеки с приоритет около училищата и детските градини, спирките на градския транспорт, кръстовищата.
Вижте тук пълната управленска програма.