Процесът, с който се спасява незаконният строеж на Румен Гайтански, е симулативен, съмнява се общината
Дължими суми за строителство и странно бързо съдебно разпореждане стопираха събарянето на незаконното имение на Румен Гайтански-Вълка край язовир “Искър”.
След дългогодишни съдебни саги
в края на март общината стартира акция за принудително премахване
на трите сгради хотел, сеновал и сграда за отделяне на малки прасенца, на фирмата “Био майнинг”. А пречките, пред които се изправи (и дотук преодоля), бяха бременни кошути, на които събарянето пречело, поставени катинари, подръчна барикада с пикап, както и рязане на кабели на машините.
Сега обаче се появи определение на Окръжен съд - Перник, за дължими суми по търговски спор. С него се блокира изпълнението на трите заповеди на главния архитект Здравко Здравков, съобщиха от Столична община. От “Московска” 33 веднага са обжалвали определението на съда.
Отношението ни към незаконното строителство е непримиримост и ще продължим да се борим с всички законови средства, заяви кметът Васил Терзиев.
Още на 11 юни в общината е постъпило уведомлението от пернишкия окръжен съд. По-интересното е, че търговският спор
е заведен от фирмата “Форест Трол”,
която си търси дължимо възнаграждение по договор за извършване на строително-монтажни работи от 3 януари 2021 г.
Справка в Търговския регистър показва, че предметът ѝ на дейност е търговия със суров и обработен дървен материал, дърводобив, дървопреработване, търговия с дървесина.
“Възникват сериозни съмнения, че това е един симулативен процес, тъй като исковата молба от “Форест Трол” е подадена на 7 юни 2024 г.
Още същия ден е образувано дело
по описа на Окръжен съд - Перник. Три дни по-късно, на 10 юни 2024 г., постъпва молба за обезпечение. С определение от същия ден съдът в Перник допуска обезпечение и издава обезпечителна заповед на 11 юни”, обясняват от Столична община.
Делото е заведено там, защото една от страните е със седалищен адрес в Перник.
Съдебният състав пък е допуснал обезпечителна мярка “спирането на изпълнението на трите заповеди на главния архитект за събаряне на незаконните постройки” с мотивите, че за изхода на делото е нужно да се изследват и установят извършените строителни дейности. Те пък, на първо място, трябвало да могат да бъдат доказани със строителна документация. На второ място - изследването и установяването им се очаква да послужи като доказателство в процес, за което нормативно е предвиден отделен ред, различен от този в обезпечителното производство.
Досега Окръжният съд - Перник, не се е произнесъл по жалбата на Столичната община. Подадена е и
жалба до Инспектората на Висшия съдебен съвет,
както и сигнал до Софийска районна прокуратура. Сигналът е препратен по компетентност към Софийска градска прокуратура, която отказва да образува досъдебно производство. А от Инспектората към ВСС е дадено становище, че в сигнала не се съдържат достатъчно данни за извършване на проверка.
През април бе съобщено, че “Био Майнинг” са поискали доброволно да изпълнят премахването, бе посочен 3-месечен график за дейностите.
“Общината не е спирала действия по премахване на незаконния строеж,
до дата на излизане на съдебното решение на Окръжен съд - Перник”, отговориха от Столичната община на запитване на “24 часа” каква част от имението вече е бутната. Преди решението да излезе, по нареждане на съда бил съставен констативен протокол за извършените дейности по премахването към момента, допълват от “Московска”.
ГЕРБ пък видяха в историята
сюжет от “Вълкът и Червената шапчица”
“Дали кметът Терзиев е в ролята на Червената шапчица? Видяхме последните месеци, че Терзиев си направи пиар акция, събаряйки 13 керемиди. През април каза, че се е разбрал с Гайтански и той щял сам да събори постройките. Не смятаме, че кметът на София трябва да е наивен”, заяви шефът на групата им в СОС Антон Хекимян. И попита въз основа на какъв документ е прието, че Гайтански ще събори сам незаконните постройки, има ли график и даван ли е гратисен период на бизнесмена.