„83 са щъркеловите двойки в област Добрич. Отчитаме ръст в сравнение с
преброяването преди 10 години, когато в района са регистрирани 64 двойки щъркели", съобщи Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/. Данните са на база на приключилото Международно преброяване на белия щъркел.
Тази година са покрити около 50% от територията на страната. Преброени за щъркелите в над 120 общини. Преброяването на този вид птици в останала част от страната ще се извърши през следващата година. И преди 10 години това мащабно природозащитно събитие се осъществи в две поредни години, уточни той.
Гнездата в област Добрич са сравнително по-малко от други части на страната, заради спецификите на добруджанския ландшафт – повече обработваеми земи с по-малко влажни зони.
Макар и на база на данните при 50% обхват, може със сигурност да се отчете повишаване на числеността на щъркелите в България. Числата по места варират, но повишението е значимо, отчете Илиев. Около 5500 гнездящи двойки щъркели са преброени в страната преди 10 години. Коректните данни на национално ниво този път ще станат ясни през 2025 г.
В повечето села в област Добрич, в която населените места са над 200 на брой, няма щъркели. В крайморските общини Каварна, Шабла и Балчик, както и Крушари и Ген. Тошево щъркеловите двойки са по-малко. Само две са в Каварненско, пет в Шабла, четири в Ген. Тошево. Толкова са били и пред 10 години.
По-голямо повишение на числеността на щъркелите има в общините Добричка и Тервел. В Тервел са преброени 13 гнезда, при пет установени при предишното преброяване. В община Добричка преди 10 години щъркеловите гнезда са били 33, а сега са 44.
„В преброяването на щъркелите в нашия район участвахме общо трима души. Освен мен, се включиха и двама дългогодишни доброволци на БДЗП - опитният орнитолог Валентин Катранджиев, който е известен на обществеността и като изключителен художник, както и Християн Христов – еколог и директор на зооцентъра в Добрич", каза Михаил Илиев.
Той сподели, че е впечатлен от любовта на хората към щъркелите. „На повечето места, където бяхме, местните жители с охота разказват подробности за птиците, избрали да гнездят в техните селища. Някои споделят кога точно са пристигнали, кога са се появили малките, с какво се хранят. И цялата тази информация е придружена от едно топло чувство към птиците, възприемани като символ на надеждата за ново начало", обясни Илиев.