- Каквито и перипетии човек да има, всичко забравя, щом се потопи в Бялото море, а вечер седне в таверната, казват сънародници
- На прочутия плаж "Амолофи" има повече българи, отколкото гърци
"2,7 км е опашката на Маказа в посока Гърция според навигацията", информират хора, тръгнали в неделния ден към южната съседка. "Ще минете за 25 минути", успокояват ги други, които вече са миналия граничния контрол и пътуват към Бялото море.
На Маказа се чака и това не е изненада особено в пика на летния сезон. Но и обслужването е малко по–добро спрямо минали години. Шофьори, които често минават през пункта, твърдят, че е по–добре опашките да се километрични, отколкото да са дълги по 200 метра. "Когато колоните са големи, тогава служителите минават на облекчен режим и по–бързо върви обслужването. А когато колоната е 200–300 метра, проверяват лични карти и това бави много", казва водач на бус от Кърджали, който почти през ден прескача до Комотини и обратно.
В момента обаче голямото чакане не е на Маказа, а по диодите на магистралата. Наредени са по три колони и едва минават. Особено в събота и неделя, когато и гърците тръгнат да пътуват.
"В петък поехме към Кавала. Понесохме се по магистралата, след като 25 минути чакахме на граничния пункт. Тъкмо ни се повиши настроението и заседнахме на диода след Комотини. Поне едно десетина минути чакахме. След това същото се повтори и преди Кавала", разказа пловдивчанката Асенора Костадинова. Още по–неприятно било в обратна посока – от Кавала към Комотини. И там висенето било голямо. Но сънародници споделят, че когато на някой диод се натрупат прекомерно много автомобили, самите служители вдигат бариерите и ги пропускат, без да ги таксуват.
Каквито и перипетии човек да има по пътя, всичко се забравя, щом се потопи в Бялото море, а вечер седне в някоя таверна, казват сънародници. По думите им на прочутия плаж "Амолофи" имало повече българи, отколкото гърци.