"24 часа" и седмичникът за втората половина от живота "Клуб 100" имат нова кампания в помощ на читателите си - персонализиран консулт с помощта на експертите на Националния осигурителен институт (НОИ).
В специалния проект "Персонален НОИ" всеки читател може да зададе своите въпроси за пенсия, обезщетения за безработица, наследствени доходи, майчинство или плащания въз основа на ТЕЛК. Експертите на осигурителния институт ще му отговорят възможно най-изчерпателно.
Отговорите ще бъдат публикувани всеки месец в "24 часа", "Клуб 100" и на най-големия информационен портал на български език 24chasa.bg.
За да зададете своите въпроси към експертите на Националния осигурителен институт, можете да пишете на електронна поща [email protected] или на адрес: София 1202, ул. "Св. св. Кирил и Методий" №84, за "Персонален НОИ".
Бих желала да получа информация за възможностите за пенсиониране на български граждани, трайно живеещи в чужбина. На 20.12.2024 г. навършвам 67 г. и имам 32 г. осигурителен стаж в България. Нямам натрупан стаж в чужбина, тъй като помагах на дъщеря си в отглеждането на внуците ми. Възможно ли е без връщане в страната, по електронен път, да подам заявление за пенсиониране и получаване на пенсията ми в страната от ЕС, в която живея? Не разполагам с българска банкова сметка и нямам останали роднини в България. Милка Матева
Съгласно чл. 68, ал. 3 от Кодекса за социално осигуряване правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст се придобива при навършване на възраст 67 години за жените и мъжете и придобит най-малко 15 години действителен осигурителен стаж. Във вашия случай следва да подадете заявление за пенсия в 2-месечен срок от навършване на 67 години, като приложите всички български документи за стаж в оригинал. Заявлението следва да се изпрати до дирекция "Европейски регламенти и международни договори" по един от следните начини:
- като го изпратите чрез пощенски куриер на адрес : гр. София-1303, бул. "Ал. Стамболийски" 62-64, ЦУ на НОИ, дирекция ЕРМД;
- като го подадете в поделение на тамошния осигурителен институт заедно с българските документи за стаж, откъдето ще бъдат изпратени на българския осигурителен институт посредством система за обмен на социалноосигурителна информация.
През интернет страницата на НОИ (www.nssi.bg) – чрез рубрика "Е-услуги и справки", в случай че разполагате с персонален идентификационен код (ПИК) на института, или чрез Единния портал за електронни услуги (ЕПЕУ) на НОИ, който се достъпва и с КЕП, издаден от доставчик на удостоверителни услуги в ЕС. Прикачените към заявлението копия на български документи следва да бъдат предварително заверени от тамошния осигурителен институт.