- В Австралия спряха работа дори супермаркетите, полицията, националните телевизии и радиа
- Европейските летища са силно засегнати от проблема
- В България за кратко спря Булбанк
- CrowdStirke актуализирала софтуера без предварителен тест
Глобалният IT срив се дължи на фирмата за киберсигурност , твърдят експерти.
Компанията се занимава с "осигуряване на индикатори за атака в реално време, откриване и защита" на възможни заплахи за киберсигурността. Един от най-големите й клиенти е "Майкрософт", който е силно засегнат от срива. Сред засегнатите са още много банки, стокови борси, телевизии и онлайн медии, както и летищата по цял свят.
CrowdStrike е основана през 2011 г. и работи с големи корпорации, правителства, световни банки, здравни и енергийни компании по цял свят, пише Си Ен Ен.
Изглежда сривът е засегнал компютрите с "Уиндоус", на които се използва CrowdStrike. На тях се появява син екран с надпис, че компютърът е открил проблем и трябва да се рестартира.
Според експерти причината се крие в актуализация на софтуера по цял свят, която е направена без предварително тестване.
От "Майкрософт" съобщиха, че работят по отстраняването на проблема, но потребителите могат да имат проблем с достъпа до всичките им приложения.
В Австралия е блокирана дори работата на супермаркетите, полицията, националните телевизии и радиа. В Нова Зеландия банките не работят.
Телевизия "Скай нюз" във Великобритания е спряла излъчване заради проблема. Системата за запазване на часове при лекар в страната също не работи. Френските телевизии също бяха засегнаги от срива.
Летището "Чанги" в Сингапур също е засегнато от срива. Онлайн чекирането за някои авиационни компании не работи. "Чанги" обслужва 95 млн. пътници годишно и е водещо в класацията за най-добри летища в света.
В Израел са засегнати системите на болниците и други здравни услуги.
Летището в Ню Делхи също е засегнато от проблема, както и системите на шест от авиационните компании в страната не работят онлайн.
Европа също е силно засегната от глобалния срив в IT мрежата. Онлайн системите не работят на летището "Гетуик" в Лондон, летището в Берлин, "Схипхол" в Амстердам, както и летищата в Единбург, Мадрид, Барселона и Прага.
В Австрия са засегнати и болниците освен летищата. Сред тях е и болница в Тирол, която трябваше да премине към спешен режим на работа. Животоподдържащото оборудване не е засегнато, но в момента не могат да се извършват амбулаторни прегледи. В болница във Форарлберг се е наложило да бъдат отложени планирани операции, а нови пациенти се пренасочват към други лечебни заведения.
От нискотарифната авиационна компания "Райънеър" искат пътниците три часа преди полета, защото онлайн чекирането не работи. "Търкиш Еърлайнс" съобщи, че има проблем с издаването на билети.
От летище София съобщиха, че към момента не са засегнати от срива. "Булбанк" обаче спря работа за известно време, но се възстанови.
В Дания сривът блокира пожарната сигнализация в Копенхаген, скандинавската авиокомпания САС също е засегната.
В САЩ Федералната агенция за гражданска авиация е спряла полетите на три от авиокомпаниите в страната - "Американ еърлайнс", "Юнайтед" и "Делта".
От компанията за киберсигурност CrowdStrike коментираха пред Би Би Си, че проблемът не се дължи на кибератака. Към момента са засегнати само потребители на "Уиндоус", а при "Мак" и "Линукс" няма проблем.