- Системата за ранно предупреждение в селото не проработи заради липса на ток
- Държавата дава до 4 хил. лева първоначално обезщетение на пострадалите
- Главчев, след като "Възраждане" му поиска оставката: Да излязат от помещенията с климатици и да дойдат на място
Спряното електричество в горящото село Воден е оставило половината от него и без вода. Защото не е работела водната помпа.
Това е една от странните неразбории, за които разказват хората от Воден, където бяха изпепелени 35 къщи, а димът от горящото ямболско село достигна Егейско море.
Заради спряното електричество са изключили и антените на мобилните оператори, заради това не е ползвана и системата за ранно оповестяване. Но няма обяснение защо не е била църковната камбана.
Близо 500-те души на селото се евакуираха сами още в ранния следобед в сряда. За щастие, няма нито един пострадал. Много от хората са изкарали нощта навън, други са отишли при свои роднини в близките населени места.
“Къщичката ми, нищо не остана, какво да взема с бедните си ръчички, само двамата сме я ковали” - това са първите думи на Минка Янева, когато със съпруга ѝ Янко виждат какво е останало от семейния им дом.
“Нямам тука нищичко, бурканите изгоряха, нови мебели, всичко”, казва тя пред БНТ. Че къщата ѝ гори, научила, докато била на работа в старческия дом в селото. Тръгнала в паника, защото в нея била 10-годишната ѝ внучка: “Дойдох до тука, то нищо не се гледа, мойта внучка вътре се затворила: “Яне, бабо, бягай надолу, бягай...”
Бяга лапето надолу, само един мотор на моя син спасих,
всичко друго гори, всичко.”
Местните обвиняват властите и в забавена реакция при гасенето. Според тях ситуацията е подценена и евакуацията е могла да започне доста по-рано, категорични са те.
“Оня ден почна пожарът, обаче нашите не вземаха никакви мерки, той вятърът много силен и тука имаме гробища, мина през тях и те викат - е, той ще спре, тука шосето, има за Странджа едно шосе. Ако имаше техника, една пожарна да имаше или пък един трактор - те чакали някой да нареди”, разказва Стоян Кюричев.
“В селото нямаше вода. В цистерните нямаше вода. Доброволците бяха спирани. Да спреш здрави и прави мъже, които искат да си спасят къщите...”, възмущава се Иван, който е сред доброволците. В селото в момента има над 200 души, включително пожарникари и горски, които помагат за гасенето на пожара.
Липсата на ток не само спира водата в селото, но и се превръща в причина системата за ранно предупреждение при бедствия и аварии BG-ALERT да не заработи, тъй като обхватът на мобилните оператори се губи. Наскоро обаче при труса в Асеновград се разбра, че тя не се задейства и при земетресения. Затова и сега ще се прави анализ на работата ѝ, обеща вътрешният министър Калин Стоянов.
Държавата ще даде еднократна помощ от 1578 лв. на всеки пострадал, но за целта трябва да се подаде молба, обяви пък социалният министър Ивайло Иванов. След като се направят огледи на щетите, ще бъдат отпуснати и по още 2500 лв. По-късно хората могат да кандидатстват за допълнителни средства от Фонда за бедствия и аварии.
Останалите без жилище ще бъдат настанени в общински или държавни
За пострадалите земеделски площи и животни има възможност за компенсации от Министерството на земеделието.
Колко и какви помощи да се дадат, разсъждава и бюджетната комисия в парламента. Тя заседава на два пъти в сряда, като от изказване на министъра на финансите Людмила Петкова се разбра, че пари за обявените вече помощи има. А средства могат да се вземат и от Междуведомствената комисия, в която има резерв от 119 млн. лв.
“Главчев и Калин Стоянов трябва да си подадат оставките. Моментално, веднага днес. Очевидно като държава нямаме възможност да се справим с горски пожари”, скочи обаче лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов. Според него нямало и хора, които да се включат в гасенето на пожарите. Разказа, че е ходил да помага в потушаването на един преди дни във Варненско.
На обратното мнение бе пък лидерът на ДПС Делян Пеевски. “Аз смятам, че вчера
правителството си беше на мястото -
премиерът, вътрешният и военният министър. Хората работят”, коментира той. Но критикува президента Румен Радев, че вместо на пожарите бил на прием. Самият Пеевски поиска в парламента да дойдат министрите и заедно с депутатите да решат дали няма нужда от актуализация на бюджета, за да се купи още техника.
“Призовавам политиците да излязат от помещенията с климатиците и да дойдат на място, за да видят за какво става въпрос”, реагира пък служебният премиер Димитър Главчев на искането за оставката му. Той и министрите Калин Стоянов и Ивайло Иванов отидоха в пловдивското село Отец Паисиево, за да видят щетите от пожара.
В трудни моменти е важно обществото ни да не бъде разединявано чрез политически нападки, настоя Главчев. И подчерта, че в страната се работи с техниката, която е била закупена досега.
“Не мисля, че служебното правителство може да бъде обвинявано за разполагаемата техника. Нека не забравяме, че бяхме избрани, за да проведем честни и прозрачни избори, а се справяме с доста по-различни неща”, допълни Главчев.
В сряда привечер да помогнат, у нас пристигнаха 20 екипа пожарникари с техника от Турция. Помощта бе поискана от Главчев по-рано същия ден. Срещу огнената стихия в България се борят и екипи от Чехия и Румъния.
Освен във Воден пожари бушуваха и в Хасковско, Пазарджишко, а в село Димитриево до Чирпан умишлен палеж на гуми унищожи 12 къщи.
Доброволни формирования пък започнаха да събират средства за закупуването на пожарогасители в раници, които се ползват за гасене в трудно достъпни райони.
Десетки даряват кръв за 19-годишния Светослав, който пострада, докато гаси
Трети ден лекари от Клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия в УМБАЛ “Св. Георги” в Пловдив се борят за живота на 19-годишния Светослав Димитров от свиленградското село Щит. Момчето пострада, опитвайки се да спаси от пламъците пчелините на дядо си и на други хора. Той е бил доброволец и е получил над 50% изгаряния, попадайки в огнения ад.
“Към момента са осигурени необходимите количества кръв и плазма за лечението му”, заяви началникът на клиниката доц. Елеан Зънзов. Засега няма да оперират Светослав, допълни той. Момчето е в съзнание, но в много тежко състояние с опасност за живота.
Поради необходимостта от големи количества кръв при лечението на изгаряния от болницата приветстват всеки доброволец, пожелал да дари кръв. От четвъртък десетки хора, включително и полицаи, направиха това с надеждата да помогнат на младежа да се възстанови от тежките изгаряния. Вълна от съпричастност към Светослав заля социалните мрежи. Самият той е привърженик на ФК “Левски” (Сф) и “сините” фенове го подкрепиха с пожелания да се бори да не се предава.
Три дни преди да бъде обгорен, Станислав е сбъднал голямата си мечта да бъде приет да учи за футболен треньор в Националната спортна академия. Момчето тренира детския отбор на “Свиленград” набор 2014 г.
“Тренер, чакаме те на терена! Обичаме те!”, написаха 10-годишните футболисти в своя видеокартичка до Станислав.
Разтърсващи бяха думите на Златина Пенева от Свиленград:
“Светослав е добро дете, боец от малък, бори се с живота и постига всичко сам! Помага в грижите на баба си и дядо си, гледа двор на село, работи от малък, полага тежък физически труд и е треньор на три набора футболисти в града! Достоен човек, добро и примерно дете, което не се вълнува от вълненията на връстниците си! Той се бори да оцелява и да живее що-годе нормален живот! Не пие, не пуши....
Преди 3 дни стана реалност голямата му мечта - да учи в Националната спортна академия и да е лицензиран треньор! Търсеше начини как да учи и да продължи да тренира любимите си деца! Защото той за нас не е само треньор, той е част от семействата на набор 2014 г.
Когато избухнаха пожарите, той отиде да помага с каквото може, бори се с огъня...
Достойно дете, с чисто, добро и голямо сърце!”