- Пеевски и Чакъров – извън комисиите, Нинова ще е редови член, Лена Бориславова смени правото със здравето
- 10 бивши министри ще ръководят заседанията
От министър на икономиката Корнелия Нинова стана обикновен член на ресорната комисия, а Рамадан Аталай - от шеф на енергийната в предишни мандати се оказа вън от комисиите, защото е независим депутат.
Лидерите на ГЕРБ и “Промяната” Бойко Борисов и Кирил Петков ще задават тона на международните отношения до края на живота на 50-ия парламент. Борисов оглави външната комисия, а Петков - тази за въпросите на Европейския съюз. Същите постове двамата заемаха и в 49-ото НС по договорка в сглобката.
В сряда партиите най-сетне си поделиха 25-те комисии, така че да се отприщи работата на парламента.
Разделиха си шефските постове в съотношение 7:5:5:3:2:2
според големината на групите.
ГЕРБ получи най-много, а и ключови комисии като първа сила - правната, енергийната, социалната, туризма, вътрешната сигурност. Както и външната и отбраната - ресорите, за които ГЕРБ настояваше да има министри в експертен кабинет с първия мандат, какъвто вариант бе лансиран първоначално.
По пет комисии ще водят ПП-ДБ и “Възраждане”. “Промяната” и ДБ взеха тези по регионална политика, въпросите на ЕС, здравеопазването, електронно управление и правата на човека, а “Възраждане” - спортната, културната, за българите извън страната, по туризъм и по демографската политика.
ДПС традиционно ще държи 3 комисии - по бюджет и финанси, транспорта и екологията. Две важни комисии останаха за БСП - икономиката и земеделието, а за “Има такъв народ” - образователната и за прякото участие на гражданите.
Тази за спецслужбите пак ще се управлява на ротационен принцип, като първи шеф стана Даниел Митов от ГЕРБ.
Само един лидер освен Борисов и Петков сяда в председателско кресло - Костадин Костадинов ще води демографската комисия.
Общо десетима бивши министри оглавиха комисии, сред тях и двамата бивши премиери Борисов и Петков. Председатели станаха и бившият министър на икономиката от първото правителство на ГЕРБ Делян Добрев (енергийната комисия), служебният екоминистър от кабинета “Орешарски” Станислав Анастасов, строителният Андрей Цеков от кабинета “Петков, както и колегата му в земеделието от същото правителство Иван Иванов, “електронният” Божидар Божанов от кабинета “Денков” и бившият социален министър Деница Сачева. Всички те поеха комисиите, съответни на министерските им ресори. В списъка влезе и правосъдният министър на четворната коалиция на “Промяната” Надежда Йорданова, която поема правата на човека. За правосъдието ще следи Анна Александрова от ГЕРБ.
Председателят на ДПС Делян
Пеевски е единственият лидер, който не участва
в комисия. Така беше и в миналия парламент. Колегата му Джевдет Чакъров пък няма право, понеже е независим депутат.
Лидерът в оставка на БСП Корнелия Нинова ще е редови член на икономическата комисия. Тя ще се води от колегата ѝ Петър Кънев.
Любопитно е решението Байрам Байрам от ДПС да оглави бюджетната комисия. И в миналото събрание тя бе за движението, в креслото бе ветеранът депутат Йордан Цонев, който сега остава редови член. Иначе и Байрам е финансист по образование, зам.-шеф е на групата на ДПС.
Бившият шеф на икономическата комисия Хамид Хамид пък дори няма да членува там. Иначе това е може би една от “най-елитните” комисии - в нея влизат трима бивши министри (Богдан Богданов, Даниел Лорер и Нинова), както и бившата председателка на парламента Цвета Караянчева.
А юристката Лена Бориславова е предпочела да работи в здравната комисия вместо в правната. Освен там ще членува и в антикорупционната.
39 депутати - всички независими, остават без места в комисиите, както е по правилник.