Първата международна олимпиада по изкуствен интелект ще се проведе в Бургас. 180 ученици от 37 държави ще се състезават от 9 до 15 август в два кръга. В научния екипите ще разработват нови AI модели и ще решават проблеми, които имитират реални научни изследвания. Доброто представяне в този кръг зависи от основните умения за кодиране, познаването на общите задълбочени библиотеки за учене Python и разбирането на основите на машинното обучение, уточняват от община Бургас, съорганизатор на проявата.
В практическия кръг гимназистите ще работят със съществуващи AI технологии като ChatGPT, Dalle-2 и др. Проблемите изискват екипите да инспектират, анализират и обяснят научни въпроси, свързани с поведението на работещия AI софтуер. На екипите се дават няколко проблема, върху които да работят от 2 до 4 часа, с достъп до един компютър, свързан с интернет. Те взаимодействат със софтуера с изкуствен интелект чрез GUI, както би направил обикновен потребител, обясняват организаторите. Участниците ще се включат и в дебати за бъдещето на изкуствения интелект и етичните последици и в практически семинари на водещи изследователи и академици.
Всеки отбор се състои от 4-ма ученици, избрани чрез национални състезания, а всяка страна има право на два отбора.
“Изкуствен интелект не се учи в средния курс на образователните системи като задължителен предмет никъде по света. В доста държави има различни видове извънкласни занимания и даже състезания, защото там са разбрали, че съвсем скоро той ще навлезе в още по-голяма степен и ще е необходимо всеки да има основни понятия как работи и какво представлява”, коментира Александър Велинов, председател на инициативния комитет на олимпиадата.