Община Хисаря зове за доброволци с лопати и други инструменти за пожара в Михилци
Два хеликоптера от авиобаза Крумово се включиха в гасенето на горските пожари в Средногорието, съобщиха от МО. Те действат в землището на селата Песнопой и Михилци. Хеликоптерите Ми-17 и "Кугър" излетяха в 13,21 часа, за да помагат на пожарникарите.
Военнослужещите се включват по искане на МВР и на областния управител на Пловдив Христина Янчева с разрешение на началника на отбраната.
Както съобщихме, пожари бушуват в Сърнегор, община Брезово, Песнопой, Отец Паисиево и Михилци.
Община Хисаря призова в гасенето да се включат доброволци в потушаването на пламъците край Михилци. "Който има възможност, да носи лопати и други пособия, за да се спре огънят и хората да бъдат облечени добре, със затворени обувки и дълги ръкави", настояват от управата на Хисаря.
Междувременно шефът на Пожарната в Пловдив Васил Димов е поискал съдействие от областния управител Христина Янчева 61-а Стрямска механизирана бригада да се включи в потушаването на горските пожари в землището на села от общините Хисаря и Калояново.
„Обстановката действително е усложнена и за това говори нарастването на броя на произшествията. Само през юни са възникнали 604 пожара, което е с близо 40% повече спрямо миналата година за същия период, когато са били 390", коментира Васил Димов. По думите му ситуацията е под контрол, но е изключително динамична.
Той подчерта, че сега е много важно кметовете да обърнат внимание на нерегламентираните сметища и натрупването на растителни отпадъци в близост до домовете на хората, защото именно те благоприятстват за бързото навлизане на огъня в населените места. Ако досега не са направени заорани защитни ивици около обработваемите полета в землищата на населените места, да се изградят, защото именно те препятстват прехвърлянето на огъня. Според него във всяко населено място е необходимо да има формирани обходни патрули, които да наблюдават обстановката и да подават своевременно сигнали при възникнали пожари.
„С повишаването на дневните температури значително се увеличава и рискът от възникване и бързо разпространение на горски пожари", коментира и Мирослав Димитров. Те често са неконтролируеми, тъй като започват в диви и отдалечени местности, лесно се прехвърлят и обхващат огромни територии.
„Призоваваме гражданите да бъдат отговорни, за да не се допускат пожари, като спазват правилата за пожарна безопасност, защото щетите могат да бъдат огромни за селското стопанство, промишлеността, горите и имуществото на хората", заяви проф. Янчева.