Градът се подготвя за глобалното затопляне, вече засажда кипариси и пинии
Бургас създава специално звено за адаптиране на града към климатичните промени. В звеното, което се явява своеобразен мозъчен тръст, ще работят само хора, които имат нужната експертиза и отношение към този проблем, казаха от общината. И обявиха, че
търсят специалисти с опит в геонауките, екологията, урбанистичното планиране,
строителното инженерство, ландшафтната архитектура, общественото здраве и свързаните с тях области, които да са от полза за работата. От експертите се иска задължително да имат висше образование с минимум бакалавърска степен. Може да са завършили още обществено здраве, климатични изследвания, дизайн и художествени науки, икономика, социални науки, информационни и комуникативни технологии и туризъм. Те ще работят в т. нар. местно звено за устойчивост и климатична адаптация, което досега не е съществувало като структура в местната администрация.
Глобалното затопляне се усеща чувствително през последните години в Бургас, който е на границата на субтропичния и умерения климат и се радва на северногръцко време. Както е в субтропиците,
зимата почти изчезна
като сезон в морския град, който и без това рядко вижда сняг. Все по-често на различни места се наблюдават субтропически растения, включително и бананови палми, които виреят безпроблемно в междублоковите пространства. Вместо в грамадни саксии екзотичните растения могат да се видят вече направо засадени в земята. Розовите фламинго, които не са характерни за нашите географски ширини, пък трайно се настаниха в бургаските езера.
Сезонът за плажуване също се удължи - почти
целият октомври вече става за морски бани
Затова в морските курорти около Бургас хотелите се радват и на посещаемост през октомври. Ако преди почивка на морето през май изглеждаше рисково начинание, то сега е нормално курортите да посрещат големи групи още по Великден, а хората с каравани да се настаняват на брега от края на април.
Климатичните промени засягат много аспекти от живота - като се почне от всекидневните навици и здравето на хората и се стигне до озеленяването, например, коментират урбанисти. В Бургас край важни улици и обществени пространства вече се засаждат характерните средиземноморски растения - кортизонски и пирамидален кипарис, пиния, атласки кедър и др. С такива бе маркирана и разделителната ивица на ремонтираната наскоро улица “Одрин”, която води към промишлената зона.
Освен че са красиви, тези растения осигуряват и по-голяма видимост на шофьорите и листата им не падат.
Според климатолозите, макар че процесът на глобално затопляне да е бавен, трябва да се вземат мерки отсега, за да се адаптират населението и екосистемите към тези промени. Промените водят не само до рискове от засушаване, но и до по-сериозни природни катаклизми като силни тропически бури и наводнения, каквито удариха Бургаско през последните години.