- Родители търсят помощ още в 1-и клас. Следва “ужасът” преди първото външно оценяване в 4-и, после стресът с много предмети и учители в 5-и. А от 6-и клас - ударно обучение заради кандидатстването в гимназия
Такава ни е системата. Дъщеря ми ходи на частни уроци по български език и литература и по математика от началото на учебната година буквално до самите изпити след 7-и клас. Както впрочем правят повечето деца в София, а и от другите по-големи градове в България. В 6-и клас пробвахме и с школи. Това разказва Яна Пеловска, която е минала през истерията на кандидатстването в гимназия, а сега чака какво ще се случи - за коя от желаните паралелки ще се класира момичето ѝ. А то е ходило и на уроци по изобразително изкуство, защото имало интерес и към този допълнителен изпит по избор.
В София уроците варират между 30 и 50 лева
според предмета, учителя и славата му колко добре готви седмокласници. Цената е за астрономически час и половина, или два учебни часа.
Стресът е голям и за родители, и за ученици. Проблемът за семейството не е само финансов, защото го прави доброволно. Никой не го принуждава да дава тези пари. Всъщност нямаш голям избор. Ако не го правиш, се чувстваш виновен, че не си направил всичко възможно, за да дадеш на детето си шанс. Нещо, което намирам за изключително порочно, защото живеем в държава с безплатно образование и би трябвало образователната система да подготвя децата за външно оценяване, на което първоначалната цел не е била да се превръща в такъв стрес и състезание за училищата, а по-скоро да се види нивото на подготовка на учениците в България, казва майката.
Тя си е направила бърза условна сметка. Тази година има около 60 000 седмокласници. “Ако си представим, че 15 000 от тях ходят на уроци и плащат 400 лв. месечно за един от предметите 9 месеца, и ако добавим 5000 деца, които ходят и по двата предмета два пъти седмично, а някои посещават уроци и по физика, химия, музика, изобразително изкуство, моят калкулатор показва
1 милиард лева годишно - пари, които реално са
в сивия сектор, казва Яна Пеловска. Но подчертава, че това е много условна сметка.
Школите са по-изгодни финансово, но там има повече деца.
В школа има три семестъра. Ако запишеш два предмета, има отстъпки. Ако и следващата година се запишеш, пак има отстъпки. Но не всяко дете е за школа. Има такива, на които им е по-приятно да са в група и работят добре заедно с връстници. Мотивират се от грешките и успехите на другите. Но други не успяват да напреднат в колектив или се чувстват по-свободни, когато са сами с учителя.
Всъщност родителите се надъхват едни други. Опитните, преминали през месомелачката на 7-и клас, дават съвети на новаците.
Валентина Стоева е съосновател и председател на фондация “Четене”, майка е на две деца. Тя смята, че частните уроци, макар коментирана с години тема, не са най-важната. Защото това, че си изкарал добри оценки и учиш в някое т.нар. елитно училище, не е гаранция, че ще се превърнеш в добре подготвен кадър.
Самите учители се изтощават от частните уроци. Но никой не ги чува, че искат олекотяване на учебната програма и адекватното ѝ преструктуриране, за да не се препуска през материала, казва шефката на фондация “Четене”. Тя се срещнала в един от литературните клубове в Попово с момиче с две пълни шестици на зрелостните изпити. Изкарани без частни уроци, само със собствено старание и усилието на педагозите от училището ѝ.
Според учители частните уроци не са толкова дефект на образователната система, просто сме се научили да купуваме всичко. Така желанието на родителите е
да дадат/купят на децата си образование, без те самите да се ангажират
Според Адриана Апостолова, начален учител в 119-о средно училище “Акад. Михаил Арнаудов” в София, всичко зависи от родителите. Някои са напълно безхаберни, други пък са прекалено притеснени. Най-голямата истерия се получава, ако усетят, че тяхното дете не върви в 4-и клас, когато се задава първото външното оценяване. После е в 7-и клас, когато е важно в кое училище ще попадне. И разбира се, уроците за матурите, които обикновено почват две години преди абитуриентския бал.
Има много амбициозни родители, според които детето им не успява в клас, а те искат само високи резултати, затова търсят допълнително обучение и без да се задават изпити.
Някои семейства са склонни да плащат за подготовка на малчуганите още в предучилищната възраст, за да влязат в “елитно” школо. Други, които са прекалено заети, за да отделят време на детето при тръгването му на училище, наемат педагог да му помага в 1-и клас, особено ако видят, че първоначално забравя букви, не се справя с числата.
Истинската истерия обаче започва в 5-и, 6-и и 7-и клас. Повечето родители се паникьосват.
Има голяма пропаст между 4-и и 5-и клас. Първо се сменят много учители, а дотогава четвъртокласникът е работил с един-двама. Изведнъж в 5-и клас се появяват десетина различни по всеки предмет. После материалът не е съобразен за плавен преход между основния и прогимназиалния етап. Децата попадат в нещо съвсем различно, казва Адриана Апостолова.
Тя дава пример с математиката. В 5-и клас децата нямат достатъчно часове за упражнения. Вземат непрекъснато нови уроци. И ако малкият не е добър математик, започва да не се справя. Старите педагози казват, че силният по математика ученик разбира веднага първия урок. Ако втория час започнат с упражненията, вече го разбират и тези, които не са толкова добри, но все пак се справят. Третият урок по същия материал вече е за тези, които не са от разбирачите на числата, а в четвъртия час правилото е, че вече всички трябва да се справят.
В съвременната система обаче това го няма.
Нов урок, най-много един час упражнение и след това отново нов урок
Ако децата не се подготвят сами, няма как да наваксат, казва началната педагожка.
Обобщение на одисеята на хиляди родители направи Яна Пеловска преди седмици с поста си в социалните мрежи: Най-после получих точна медицинска диагноза: Масивна Агресивна Турбулентност с Универсално Разстройство на Индивида - МАТУРИ.
При кандидат-студентите 100 лева удари цената на учител по химия и биология
Почти разорихме родителите си. Уроците по биология и химия удариха по 100 лв. за всеки предмет, а някои от нас сме се готвили 2 години. Това признаха кандидат-студенти, които във вторник атакуваха Медицинския университет в Пловдив. Някои от тях се пробват на три места, за да си гарантират прием поне на едното.
Въпреки че в трите вуза изпитите са различни, доста от кандидатите решават да опитат, за да не губят годината. Категорични са, че една година подготовка не е достатъчна, а това означава непрестанни уроци, които са и скъпи.
1206-има се явиха във вторник на изпита в Медицинския в Пловдив. “Благодаря ви, че избрахте най-добрия Медицински университет. Знам, че мнозина се готвят от две години за днешния изпит. Убеден съм, че ще се представите по най-добрия начин. Желая ви късмет”, обърна се ректорът проф. Ангел Учиков към присъстващите.
Изпитът по биология и химия е за магистърските специалности “Медицина”, “Дентална медицина” и “Фармация”. Той бе с продължителност 4 часа без прекъсване. Една работа е била анулирана, тъй като кандидатът е писал с молив, което квесторите установяват при предаване на теста. Регламентът изисква всички да пишат с химикалка със син цвят. Първото класиране ще бъде обявено на 10 юли, записването на приетите е от 11 до 13 юли.