На 2-ри март реди 2 години, заради слухове в социалните мрежи, че ще има дефицит на бензин и той рязко ще поскъпне, огромни опашки се извиха пред бензиностанциите. Цените на горивата надхвърлиха 3 лв. за литър, а в някои обекти те се сменяха на половин час. И именно тази паника доведе до реалното повишение на цените.
Това са и аргументите на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да се самосезира - повишени цени и сигнали, съдържащи данни, че е налице непазарно поведение. Сега тя излиза и с решение. Изводът от него е, че нито една от компаниите - "Инса ойл"ЕООД и "Сакса" ООД, не са извършили нарушение. Според данните обекти на двете са продавали горива на завишени спрямо средните за пазара цени, пише "Дневник".
"Инса ойл" е голям вносител на горива, особено след началото на войната в Украйна. "Сакса" е един от най-големите дистрибутори и складодържатели на горива и собственик на веригата "Круиз".
На 2 март "Сакса" не получава потвърждение от "Лукойл" на заявките си за гориво, знае се, че така е било и с други заявки. Поради тази причина компанията вдига цените си и ограничава търсенето, тъй като тя снабдява с горива и големи вериги като "Шел" и "Еко". За това информира тогава пред "Капитал" един от собствениците. По-късно вечерта заявката е одобрена от "Лукойл", но паниката вече е налице. В социалните мрежи започват да се появяват снимки на опашки на различни бензиностанции, а ГЕРБ, която тогава е в опозиция, налива масло в огъня, като различни организации на партията ги разпространяват в опит да уязвят управляващите тогава от "Продължаваме промяната".
Другият участник на пазара с повишени цени във въпросния ден е "Инса ойл", като обяснението на пазара е, че причина за това са условията, при които получава доставките си.
По данни на Българската петролна и газова асоциация за няколко часа са били продадени горива, колкото се продават за седмица. Причината е, че хората тогава пълнеха до горе не само резервоарите си, но използваха съдове и туби, в които да складират придобивката си.
Пред КЗК от "Сакса" обясняват събитията тогава с цената на придобиване на горивата. Паниката тогава съвпада и с повишение на цените на петрола в комбинация с поскъпването на щатския долар на международните пазари заради несигурността на доставките в резултат на нахлуването на Русия в Украйна. Дружеството свидетелства и за рязко поскъпване на логистиката. В допълнение на събитията от 2 март, когато много късно получава потвърждение на заявката си, тя се оказва под въпрос с доставките през март. Преди това на различни дати през януари и февруари е имало отказ за доставки на определени количества поради недостатъчно производство.
От "Инса ойл" свидетелстват също за нарушени и несигурни доставки от началото на 2022 г. Посочват и забавяне на танкерите, което варира от 10 до 28 дни. В резултата запасите спадат до минимум, а новите доставки са на доста по-високи цени.
КЗК цитира данни, според които петролът сорт брент поскъпва от 1 февруари 2022 г. до 4 март от 89.16 долара за барел до 110.46 долара. Макар и по-евтин, сортът Уралс следва същата тенденция.
Според позицията на "Лукойл България" пред комисията обаче доставките всъщност са се увеличили. Затруднения с тях е имало само в периода 2-7 март. Посочват, че е налице засилено потребителско търсене - особено при дизела и масовия А95Н, което се задържа до 10 март, когато се връща към нормалните си равнища. "Причините за нарасналото търсене са в стремежа на стопанските субекти да направят запас, който да неутрализира, от една страна, рисковете от липса на продукт, а от друга, очерталата се тенденция към рязко покачване на международните котировки, създала предпоставки за паника и спекулации сред пазарните участници", обобщава ситуацията компанията.