Името на бившия шеф на закритата вече Спецпрокуратура и кандидат за Спецапелативната беше замесено и в "Осемте джуджета"
Ръководствата на Върховната и на Софийската градска прокуратура се разграничиха от действията на прокурора Димитър Франтишек Петров, повдигнал обвинение на продуцента Нико Тупарев и поискал съдът да му наложи арест. Главният прокурор Борислав Сарафов нареди в понеделник Инспекторатът към Върховната прокуратура да провери досъдебните производства на магистрата. Конкретният повод са “многото негативни публикации в медиите, свързани с работата” на прокурора. Проверката ще включва делата на Димитър Франтишек Петров от 30 юни 2021 до 28 юни 2024 г.
В петък обвинителят поиска от Софийския градски съд да остави в ареста продуцента Нико Тупарев, разследван за длъжностно присвояване на 1,5 млн. лв. от фирмата, в която има съдружник. Съдът го пусна без мярка за неотклонение, като обяви, че Тупарев не е длъжностно лице, за да бъде обвинен в длъжностно присвояване. Освен това нямало доказателства, че сам на себе си е превел парите.
Ръководствата на прокуратурата и СГП се разграничават и намират за неправилно и порочно произнасянето на Петров по досъдебно производство, образувано през май. Многократно административните ръководители на ПРБ и СГП са заявявали, че не упражняват вмешателство в работата на наблюдаващите прокурори, но в същото време наред с вътрешното убеждение при произнасяне по наказателно производство,
наблюдаващите прокурори следва да се водят от събраните доказателства,
се казва в позиция на прокуратурата.
Димитър Петров, който е по известен с бащиното си име Франтишек, е популярно лице в магистратските среди.
Преди десетина години той беше прокурор в отдел “Антикорупция” в Софийската градска прокуратура. Тогава набра известност с дела като “Червей” срещу бившата шефка на Софийския градски съд Владимира Янева. През 2016 г. Франтишек отиде в Специализираната прокуратура, а през 2018 г. я оглави, когато дотогавашният ѝ шеф Иван Гешев стана зам. главен прокурор. Той остана на поста до 2020 г. В разследването на Антикорупционния фонд “Осемте джуджета” бизнесменът Илия Златанов го посочва като част от схемата, с която се е целяло да му се вземе бизнесът. През ноември 2021 г. тогавашният министър на правосъдието Иван Демерджиев поиска
прокурорската колегия да образува дисциплинарка срещу Франтишек
След месец кадровиците го сториха, а три месеца по-късно отказаха да го накажат, защото не били доказани твърденията. Решението им беше потвърдено от Върховния административен съд.
По това време Димитър Франтишек вече се беше оттеглил от поста шеф на Специализираната прокуратура. Той подаде оставка на 30 май 2020 г. без обяснения. Вместо него тогавашният главен прокурор Иван Гешев лаконично каза, че “възникнал проблем, който му пречи да се концентрира върху дейността си като ръководител”. Няколко месеца по-късно, на 13 юли 2020 г., той се кандидатира за шеф на Апелативната спецпрокуратура, но през ноември същата година отново без обяснение се отказа от надпреварата.
“Проверката следва да приключи с изготвянето на доклад, данните от който могат да послужат за предприемането на последващи дисциплинарни мерки”, увериха от държавното обвинение.