Нещо ново неизбежно следва вдясно, но лицата му още не са ясни, още по-малко - дали и кога разочарованите избиратели ще минат пак през вратата
Ребрандиране, рестарт, преформатиране... Както и да се нарече, вдясно зреят процеси, които ще доведат до нещо ново. Ново начало, което може да върне “Демократична България” и “Продължаваме промяната” на видимо място на политическата сцена след драматичния отлив на избиратели на тези избори.
Или както Христо Иванов обясни още в деня след изборите, когато подаде оставка: Необходим е процес на същностна трансформация на цялата демократична общност. Само така десните могат да намерят посланията към онези разочаровани от тях граждани, които се дръпнаха, но и
“оставих вратата отворена”,
като не подкрепиха други формации.
Смятам, че е време за ново начало. Лидерите, брандовете, слоганите идват и си отиват, тези хора остават, нашата базова отговорност е да се грижим тези хора да са на едно място и да имат политическо представителство. Всичко останало няма значение, особено пред лицето на този мрачен ураган, който се приближава към България, заяви Иванов.
Видно е, че някакви процеси вече текат. А пред ДБ (и ПП) има три големи въпроса:
Първо, бъдещето на малката коалиция и кой ще е нейното лице след оставката на Иванов.
Второ, остава ли коалицията с ПП, или ДБ
ще започне да се дистанцира полека, докато се върнe на мястото си -
градското дясно, без обременяващите промени на “Промяната”.
Трето, може би най-важно - ако пък се запази коалиционният формат, както за момента декларират и двете страни, ще се слеят ли ПП-ДБ в един политически субект.
Да започнем обаче едно по едно.
1. Първо в малката коалиция предстои да се решават лидерските въпроси. На 6 юли Изпълнителният съвет на ДСБ ще трябва да реши за кога да насрочи Националното съвещание, на което лидерът Атанас Атанасов ще иска вот на доверие. Дали е бетониран на поста си, или в партията ще има промени по върховете, вече и своите се чудят.
Когато преди 10-ина дни Радан Кънев обяви, че се връща в България и започна да коментира пряко случващото се в ДБ за първи път от няколко години насам, мнозина решиха, че се цели в лидерското място в ДСБ. Как иначе да бъде разчетен фактът, че в последните години той мълча, а сега изведнъж няколко интервюта, в които прави много трезв и разумен анализ на ситуацията вдясно.
Кънев вече беше лидер на ДСБ
През 2013 г. наследи на поста създателя на партията Иван Костов и бе начело 4 г. Подаде оставка заради слабите резултати на парламентарните избори през 2017 г. Тогава ДСБ вече беше напуснала участвалия във властта “Реформаторски блок”, който се разпадна. Не се коалира с новосъздадената “Да, България” и се яви под името “Нова република”. Така нито една от трите формации не влезе в парламента.
През февруари 2022 г. Кънев бе номиниран от организации за лидер, но се отказа от надпреварата и на поста бе преизбран Атанас Атанасов. Не е ясно дали сега европолитикът ще реши да се върне на национален терен. Миналата събота той коментира темата, но от гледна точка на лидерството на “Демократична България” след оттеглянето на Христо Иванов. За да е лидер на малката коалиция обаче, първо трябва да стане такъв на своята партия - ДСБ. А за там ясен отговор не е дал.
Ако започнем с разговор за лидерството, няма да стигнем доникъде.
Никога не сме обещавали
единно лидерство Този въпрос ще стане належащ, но със сигурност няма да е другата седмица, месец, година. Ако говорим за лидерството сега, ще спрем процесите на по-важните въпроси, каза Кънев.
Лидерски разговор обаче предстои още сега в “Да, България” след оставката на Иванов. Това предполага битка на вътрешните лобита, които вече загряват, макар да няма насрочени заседания на партийните органи. Със сигурност
кандидат ще има кръгът около
самия Христо Иванов. Дори вече се спрягат двама от най-верните му - Ивайло Мирчев и Антоанета Цонева. Същевременно лице на “Да, България” в парламента стана Божидар Божанов - той застава редом до ген. Атанасов и Кирил Петков или акад. Николай Денков, когато коалицията ПП-ДБ има да каже нещо. Той е този, който отиде на “Дондуков” 2 за консултациите на президента Румен Радев преди завъртането на рулетката с мандатите. Мнозина видяха във всичко това знак, че Божанов може да е новият председател. Умерен в приказки и действия, той бе и абсолютният лидер по преференции на изборите на 9 юни.
Хората на Иванов обаче ще имат сериозна конкуренция от вътрешната опозиция в лицето на идейния клуб “Девети декември”, учреден през март 2022 г. с различни виждания за ръководенето на партията. Знак за предстояща вътрешна битка вече даде неформалният лидер на клуба Калоян Янков, който обяви, че “Мануела
Малеева би била идеален кандидат
за лидер на ДБ”, макар да уточни как не е убеден, че тя самата иска. Но направи портрет на следващия лидер: “Да е мотивиращ, обединяващ и различен от досегашния”.
Трябва ни ново лице, отгръщаме нова страница, защото Иванов е наш лидер от създаването ни. Разделението в партията бе подкрепяно от ръководството, затова сега ни трябва обединител, каза той пред Нова.
Самата Малеева засега не влиза в играта.
Не съм мислила дали да се кандидатирам за лидер. Аз съм човек, който може да говори с всички. Това исках да направя и в “Да, България”, когато се получи разлом, защото мислех, че трябва да обърнем много по-голямо внимание на местните ни организации. Сега се вижда, че наистина има много голяма нужда от това, каза тя пред БНР. Топтенесистката подчерта, че по-скоро не допуска, че ще се занимава с политика, но оставя “вратата отворена”, защото знае, че много хора в “Да, България” разчитат на нея и е отговорна към тях.
През март Малеева, която е съоснователка на партията, критикува през фейсбук остро досегашното ръководство и дори сравни формацията с пирамидална корпоративна структура. В поста си говори за отлив на качествени членове на партията, разочарование в структурите и липса на вътрешна демокрация.
2. Когато решат вътрешните си проблеми, двете формации от ДБ ще трябва да се определят и спрямо партньора си “Продължаваме промяната”. От този съюз именно дойде голямото разочарование на много избиратели, тълкуваха социолозите. На вота ПП-ДБ се срина с близо 300 хил. гласа и се размина на косъм от четвъртото място в парламента. И в ДБ ясно се чуха недоволни гласове. Всъщност от самото създаване на този съюз
в десните редици има раздвоение
дали е правилен.
1 + 1 в политиката не прави 2, предупреждаваха мнозина, но Христо Иванов защитаваше необходимостта от единение на демократичната общност, за да я направи това по-силна. Негови колеги днес твърдят, че екстравагантното поведение на ПП е отблъснало традиционните избиратели.
Разбира се, много черни точки донесоха и сглобката с ГЕРБ (при Иванов това е втори тъжен опит), и сътрудничеството с ДПС, макар и в името на конституционните промени. Въпросът е дали след оставката на Христо ще надделеят гласовете за отделяне от ПП.
Още повече че по време на предизборната кампания, която уж правиха като коалиция, гласът на ДБ се загуби. Не се чуха послания за политики, а на преден план излязоха черният пиар, замислен в офисите на ПП, и дребните заяждания.
Затова и тезата за постепенно дистанциране звучи политически логично. Твърди се, че в тази посока работел Иван Костов, който се завърна по повод честването на 20 г. ДСБ. Което подсили очакванията, че предстоят малки и много внимателни стъпки в посока разделяне от партньорите. Още повече че
ДБ реално запази тежестта си в коалицията
- има почти същия брой депутати, както в предишния мандат, докато “Промяната” свали своите наполовина. И в битката за преференции са по-силни, защото в ДБ има много естествени лидери на дясното - Мартин Димитров, Елисавета Белобрадова, дори Манол Пейков. С личния си вот те пак разместиха листите. А в ПП могат да се похвалят с един Ицо Хазарта, който се дистанцира в Брюксел.
Някои не гласуват за нас, защото сме заедно с “Промяната”. Десният избирател иска балансиран бюджет, намаляване на ролята на държавата в икономиката. А ние сме под шапката на партия, която по-скоро дърпа вляво, обясни например Калоян Янков.
Той е убеден, че ДБ ще прескочи 4-процентната бариера, дори да не е в коалиция с ПП. Но проблемът е, че нямат собствено ядро, а всеки път се борят за избиратели. Публично поне основният хор гласове в ДБ са в обратна посока. Като се започне от самия Иванов, който обяви, че оставката му не означава преформатиране.
Дори според Мануела Малеева обединението между ПП и ДБ трябва да продължи, но “не може повече така”. В коалицията се усеща напрежение, трябва да се изгради
по-голямо доверие между партньорите и всеки от лидерите да преглътне егото си,
коментира тя.
За нуждата от “оздравителен разговор”, след който да стане ясно дали ПП и ДБ ще останат заедно, говори пък Мартин Димитров. Трябва да проведем един честен вътрешен разговор по въпросите, които тези 300 000 наши избиратели, отдръпвайки се, поискаха от нас. Този разговор ще бъде оздравителен и ще ни покаже по-добрия път оттук нататък, каза депутатът.
Тази коалиция във вида, в който е, няма видимо политическо бъдеще. Вече подкрепата е твърде ниска. Тенденцията е пределно ясна. Продължаването на същата политика, независимо от оставката на Иванов, няма как да промени нещо. Ние сме си на пързалката и тя е добре намазана, посоката е надолу, директен е Радан Кънев. ПП-ДБ не е идеологически еднородна коалиция, подерчертава той. И припомня, че специално “Демократична България” отдавна е обещала на избирателите си процес на засилена консолидация. Коалицията ПП-ДБ пък никога не е имала дори подобие на колективен формат за обсъждане, нито за взимане на решения, което води до липсата на равнопоставеност в нея. Но в нито едно от интервютата си не каза категорично, че трябва да бъде развалена и ДБ да напусне. Дори напротив: Надявам се ПП-ДБ да не се разпадне. Коалицията има нужда от много сериозна промяна в политическото мислене и цели, заяви Кънев пред БНТ. На първо място - “ясни и прозрачни колективни формати”.
3. Така стигаме до третия голям въпрос пред ДБ и ПП - дали е време да се обсъди преформатирането им? С общо ръководство и ясно разписан механизъм за взимане на решения.
Знак за това дойде и от Националния съвет на “Да, България”, който тази неделя гласува мандат за предоговаряне на коалиционното споразумение с цел надграждане и разширяване на формата ПП-ДБ. В него се предвижда механизъм за колективно вземане на решения и единна комуникационна политика, но и запазване на идеологическите идентичности на формациите. Как ще се развие това, предстои да видим.
За единен субект заговориха лидерите още при създаването на ПП-ДБ още преди година. “Обединението на добрите сили”, нарече го Кирил Петков и така напомни за онази голяма коалиция ОДС, с която Иван Костов спечели властта през 1997 г. Но вече повече от година двата основни играча в новото ОДС - ПП и ДБ, неуспешно търсят формула за подобна победа. Разликите в концепциите им слагат спирачка за пътя напред. За създаването на обща платформа говори тогава Кирил Петков. Днес мълчи по темата.
Основен радетел за това бе и Христо Иванов. Но по реакциите, които предизвика оставката му, и покрай създалите се настроения за отдръпване на двете формации осъзна, че май не е бил добре разбран. А Радан Кънев разчете в оставката му именно “възпитано огорчение” от липсата на организационно сближаване.
Не можем просто да сменим стилистиката на снимките си във фейсбук и да смятаме, че това е нов начин. И не може просто да се върнем на площада, защото за това гласове няма. Трябва да търсим нов път. Едно от нещата, които могат да са гаранция за този нов път, е да погледнем наистина сериозно на въпроса за организационното състояние. Но ако просто направим нов бранд или малко фризираме стария, и това
изглежда като пренареждане на столовете на палубата на “Титаник”,
т.е. едни и същи хора, които просто леко ще се попренаредят, сменят именцето и така не можем да произведем усещане за дълбока, осмислена промяна и надграждане, но и ревизия, обясни наскоро самият Христо Иванов.
Винаги е можело ПП да съществува без ДБ, но въпросът не е дали някой може сам, а дали може да има силна политическа формация, която представлява икономически независимите хора в България, които стават повече, включва се в темата и Радан. Според него коалицията ПП-ДБ изглежда хаотично. “Всички го виждаме, няма нищо лошо да говорим истината. Категоричната опозиция изисква много високо ниво на организация, единство, политическа грамотност”, препоръча евродепутатът. “Тези избиратели, към които се стремим, не желаят да виждат коалиции, които са съставени, за да слепят гласовете им. Може ли да се изгради дългосрочна визия само с разговори между председатели - не. Необходимо е смело колективно вземане на решения”, каза Кънев.
Дали има лидерски амбиции или не, но Кънев постави един от най-болните въпроси за коалицията ПП-ДБ - липсата на ясни политически послания. “Промяната” залитат в леви и популистки обещания, ДБ са стриктни във финансовите параметри. Самият Асен Василев в началото отказваше съюз. “Ние не сме дясна партия. Ние сме центристка партия за това как се разходват средствата”, обясни тогава той.
Но пък има неочаквани допирни точки с Кънев, който извади нови насоки: Нова десница не се гради с клишета от 90-те години. ПП-ДБ трябва да се обърне към работниците. Тезата за ненамесата на държавата в икономиката вече не е актуална, обясни евродепутатът.
Може пък новите лица да преформатират стария съюз, без да го разтурят.