„Трябва да си даваме сметка, че църквата, наред с основната си задача да приобщава хората в Христовата вяра, е имала голяма роля в оформянето на България като държава. Някои от нашите най-интересни исторически личност са били и водачи на Българската православна църква", каза по bTV историкът доц. Тодор Чобанов.
Той посочи, че има патриарси, които са оставили много светла диря както в Първото българско царство, така и във Второто българско царство, а и след това. Най-популярен е патриарх Евтимий и то не случайно, тъй като е бил обединяваща фигура за съпротивата на Търновското царство срещу османците.
„Патриарх Дамян е по-малко познат, но той реално е преживял тежките години на войните срещу Първото българско царство – както от юг, така и от север. Това е човекът, който е вдъхновявал Самуил и неговите братя да подемат войната срещу Византия и да отстояват независимостта на държавата ни", каза още доц. Тодор Чобанов.
„Ако дядо Максим трябваше да запази това, което беше по времето на един друг политически режим, то дядо Неофит успя да осъществи крайния преход в този процес и да даде пример на всички с неговото смирение", каза богословът Климент Христов. Той смята, че единият е бил мълчалив, а другият – смирен и вдъхновяващ.
„Дядо Неофит беше изключителна личност. Човек, надарен от Бог с различни качества. Човек, който вдъхновява хората. Той ще бъде запомнен с това, че успя да събере духовните останките от голямото разделение, на което станахме свидетели през 90-те години на миналия век", каза доц. Тодор Чобанов.