Седмицата на традиционните занаяти в Пловдив започна на празника Еньовден. Откриването на очакваното събития се състоя в Етнографския музей в града. То започна с музикално-танцов поздрав от ФТА „Иглика" към Център за подкрепа за личностно развитие – ОДК, Пловдив.
Приветствени думи към участниците и гостите отправиха доц. Ангел Янков – директор на музея, Пламен Панов – заместник-кмет по култура, археология и туризъм на община Пловдив, майсторът - ножар Кирил Коликов – доайен на занаятчиите в Пловдив, д-р Ирена Тодорова – изп. директор на Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа – София, под егидата на ЮНЕСКО и инж. Илия Зюмбилев – областен управител на област Пловдив, който обяви Седмицата за открита.
За празника Еньовден, направата на венци и напяването на китки с Еньовата буля, както и за участниците в XVІ-та Седмица на традиционните занаяти разказа Грозделина Георгиева, която е уредник в РЕМ – Пловдив от 2007 г., завеждащ фонд „Занаяти".
Тази година акцентът в Седмицата е поставен върху древния и красив занаят плъстене. Всеки ден посетителите ще имат възможност да се запознаят с различни майстори-плъстари, които ще демонстрират своите умения, ще обучават малки и големи, и ще предлагат своите ръчно изработени изделия.
„Благодаря ви, че създадохме заедно традиция и всяка година от Еньовден до Петровден – в слънце и горещина, в дъжд и градушка, ние пак сме тук, от 2007 година до днес. Видно е, че вече няма място в двора за всички желаещи да участват, но както казват „сърце да е широко", каза домакинът доц. д-р Ангел Янков, който благодари специално на Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа – София, под егидата на ЮНЕСКО за подкрепата и партньорството в организирането на Седмицата, както и на редица други инициативи на музея. Той покани присъстващите и на откриването тази вечер в 18 часа на националната изложба „Българските плъсти – послание от древността", включваща плъстени килими от цялата българска територия с участието на шест музейни институции. Тя има за цел да покаже богатството и разнообразието на традиционните плъстени изделия, както и тяхното значение в българската култура и история.