Българката Светлана Кампс, която от 30 години живее в Германия ще участва със своя юрта в националната изложба „Българските плъсти – послание от древността" в Пловдив. Събитието е част ХVІ-та поредна Седмица на традиционните занаяти, която ще бъде открита на 24 юни в 12,30 часа в Регионалния етнографски музей и ще продължи до края на месеца.
"Аз съм от Варна и заедно със съпруга ми Щефан решихме да се завърнем в България. Купихме си стара къща в родопското село Косово, което възстановихме и създадохме работилница за плъстене" , заяви Светлана.
Изработването на изделия от нетъкан текстил „плъсти" е традиционен български занаят, чийто корени могат да бъдат открити в далечното минало. Най-ранното сведение за плъстени изделия в старобългарските писмени паметници се отнася към Х – ХІ век.
Тъй като плъстите имат изключителни топлоизолационни и влагоустойчиви качества, още в далечни времена българите ги употребяват за постелки, за езда на коне без седло (известни като „тегалтия", „телтия", „стеле"), за строеж на палатки при поход. Вълната задържа въздух и водата се стича по повърхността, без да може да проникне в дълбочина. При потапяне във вода леката вълна плува, а вече намокрена, поради особената си структура, много бързо се отцежда. В средата на миналия век този начин на изработване на килими и други изделия е бил на изчезване. През последните години интересът към него се увеличи неимоверно и все повече хора го практикуват.
"Националната изложба цели да представи на широката публика този древен занаят, оцелял във времето и съхранен до днес, да го популяризира у нас и в чужбина, и да спомогне за възраждането на стародавната традиция", заяви уредникът в музея Грозделина Георгиева -Саватинова.