Гробните полета масово са запуснати и обрасли – това говори за манталитета на нацията, обясни свещеник
Почти невъзможно е придвижването пеша по алеите на централните гробища в Пловдив, тъй като колите са повече от хората. Налага се пешеходците да чакат встрани, буквално заврени в паметниците, за да минат автомобилите.
Още в ранни зори потокът към траурните паркове на Черешова задушница в Пловдив е огромен заради очакваните 39 градуса днес.
"От 7,30 часа е нескончаема върволица от хора и коли", казва касиерът, който таксува автомобилите на входа на централните гробища.
Пред бариерата е лудница – всеки напира да влиза с кола и дори не се изчакват. Възрастни хора едва пристъпят между превозните средства.
Засилено е полицейското присъствие, видя "24 часа". Униформени патрулират между паметниците. "Как ще издържите цял ден на тоя пек", питаме полицайка, която обхождаше, за да следи за просяци, които притесняват близките на покойниците. "Нямаме избор, такава е нашата работа", отвърна тя и продължи да върви между гробовете.
Много от тях са обрасли в гъсти храсталаци и запуснати до безобразие. "По поддръжката на гробищата и почитта към мъртвите се съди за манталитета на една нация", обясняваше свещеник. Тези, които го чуха, се съгласиха с него.
"Отидете в Гърция да видите така ли е. Много си тачат мъртвите. Или пък минете през гробищата на Раковски – подредени и една тревичка няма. Но католичките са всеки ден там с мотиките и метлите", обади се възрастна жена.
Към 9 часа стълпотворението стана още по–голямо. "Всеки гледа по хладното да мине и да прилее и запали свещ. Към обяд ще стане нетърпимо", казват служители в траурния парк.
След 8,30 часа достъпът до най–големите гробища в Пловдив – тези на "Рогошко шосе" се оказа невъзможен. Задръстванията започват още от панаира. "Едва се добрахме до кръговото край моста на Адата и 15 минути колоната не помръдна. Казах на таксиметровия шофьор да се връща", разказа пловдивчанката Емилия Петрова.
Не са малко и тези, които са се отказали да посетят покойниците си на Черешова задушница. "Искам, но не смея. Ще ми стане лошо и ще припадна. Смятам да запаля свещ в църквата и да раздам на близките. А и хората са казали: "Живите при живите, умрелите – при умрелите!", философски обобщи пловдивчанка.
Цветарите, които са по входовете на траурните паркове, очакват да продадат стоката си. Хризантемите вървят по 3,50 лева стръка, розите – също, карамфилите – 1,50. Най–много се харчат свещите от 50 стотинки.