"24 часа" осъди градската управа и получи справката - за първите 3 месеца на мандата някои са взели над 2000 лева плюс заплатата
Какви суми получават общинските съветници в Пловдив за срещи с избиратели или консултанти?
Оказа се, че да научиш колко са техните представителни разходи, е не само силно чувствителна информация, но и строго засекретена. “24 часа” успя да се добере до сумата, след като заведе съдебно дело и спечели. Според предоставените документи съветници са успявали да “усвоят” над 2000 лв. за първите 3 месеца от настоящия мандат, като са получавали и възнаграждение за комисии и заседания, които тогава са били 1800 лв. месечно. Това са суми, които се изплащат от местния бюджет и са публични. За периода от клетвата на 8 ноември 2023 г. до 14 февруари т.г. от градската хазна са изплатени 53 671,96 лв. представителни разходи.
На 1 февруари “24 часа” отправи официално искане по Закона за достъп до обществената информация какви суми е получил всеки съветник и за какво точно са били изплатени те. В законовия срок секретарят на общината Ангелина Топчиева
предостави информация за обща сума, но не и персонално как е разпределена
между 51 съветници в пловдивския парламент.
Оспорихме този мълчалив отказ пред Пловдивския административен съд. С решение от 13 май магистратите се произнесоха в полза на “24 часа” и постановиха община Пловдив да предостави информация на медията. Според съдия Мариана Шотева отказът не е бил мотивиран, затова и трябва да бъде отменен.
Макар решението да бе окончателно, общината поиска отсрочка от 10 дни. Получихме заветната справка на 14 юни. Според данните
рекордьори по изплатени средства
са съветниците от ГЕРБ Йордан Илиев, Слави Георгиев, Димитър Колев - по 2144 лева.
С 4 лв. по-малко е взел Калин Милчев от БСП, на дългогодишния бивш зам.-кмет Георги Титюков, сега съветник от “Съединени за Пловдив” са платени 1466 лв. Представителни са получили почти всички, на пръсти се броят тези, които не са пожелали.
Справката се отнася само до първите месеци от мандата, след това на кого какво е платено не е ясно.
Редно е да се отбележи, че през февруари местният парламент
намали тавана на представителните от 1100 на 500 лв., но вдигна до 3000 лв. месечните възнаграждения
на съветниците. Обичайно те заседават по два пъти, а сесията трае не повече 2-3 часа.
“Нека има представителни, работа вършим”, смята Георги Титюков.
Слави Георгиев, пети мандат в общинския съвет, допуска, че чрез тези разходи съветник може да осребрява лични харчове, например за гориво и затова “единственият механизъм за контрол е съвестта”. Той поясни, че плащал от тези представителни за правно-счетоводни консултации.
“Човек не може да знае всичко, налага се да ползваме експерти и трябва да платим”, обясни и Калин Милчев от БСП. Същото твърди и Йордан Илиев. А бившият кмет и настоящ съветник Славчо Атанасов допълва, че като се срещал на кафе с избиратели, не можел да допусне те да плащат - затова използвал представителните пари.
Наташа Димитрова: През 1991-1995 г. заседавахме без пари
Това са бюджетни средства от джоба на пловдивчани, казва бившата съветничка
“В първия демократично избран общински съвет на Пловдив работихме безплатно. И намирам за истинско безобразие съветниците днес да вземат 3000 лева за две заседания в месеца. Колко хора в Пловдив получават подобни пари?” Това попита разгневена Наташа Димитрова, общински съветник от СДС в мандат 1991-1995 г.
“Единствената екстра тогава беше, че можехме да отсъстваме от работа с разрешение на работодателя, когато имаше сесии, без да вземаме неплатен отпуск”, припомня тя. Нарича злоупотреба с власт криенето на информация за представителните на днешните съветници. Според Наташа Димитрова те се чувстват неудобно и затова не разрешават да се оповестяват представителните им разходи.
“Но забравят, че това са бюджетни средства, които излизат от джоба на пловдивчани и всичко трябва да е на показ. Да си съветник не е професия, трябва да получават сума за труда си, но не и 3000 лева плюс представителни разходи”, категорична е Димитрова.