- Пловдивчани го усетиха дори на първите етажи, но без никакви поражения
- Хора от епицентъра в асеновградския квартал "Долни Воден" твърдят, че е продължило секунда
“Не знаем защо, но при всеки трус все нас люлее най-силно. Няма, няма и ни друсне.”
Така жители на пловдивското село Крумово описват последното земетресение от 4,3 по Рихтер, което бе регистрирано точно в 20,24 ч в понеделник.
Първо се чу бучене и след това за секунди тресна. Усети го цял Пловдив, който е на 16 км от епицентъра. Дори хората по първите етажи се стреснаха, но бързо се успокоиха. А кметът на града Костадин Димитров обясни, че няма нито един сигнал за щети и пострадали.
В Крумово обаче по-възрастните се сетиха за онзи трус
през 2002 г., когато почти на всички къщи изпопадаха комините
Тогава силата му бе пак 4,3 по Рихтер. А хората се страхуваха да се приберат у дома. Наложи се “24 часа” да им изпрати сеизмолога Бойко Рангелов, за да ги успокои, обяснявайки им, че след първичния трус следващите ще са по-слаби, докато земята се укроти.
“Онзи през 2002-а беше много по-продължителен. Спомням си, че тогава бях в 8-и клас и още не мога да го забравя. Седях на компютъра и помня как цялата секция се разклати така, че аха да падне. А миналата вечер, докато станем от масата, всичко свърши”, направи аналогия кметът на Крумово Стоян Минчев.
Само малкото му дете, което още няма 3 години, се изплашило и казало: “Мамо, гушни ме”.
“Във вторник сутринта направих обход из селото. Питах хората имат ли поражения, отговориха ми, че всичко е наред. Нещата са минали с лек уплах при по-възрастните, а на младите даже не е направило особено впечатление”, допълни Минчев.
И пак се върна към бедствието от 2002 г. “Тогава дни наред имаше хора, които спяха в оранжериите. Страх ги беше да се приберат в къщите, защото непрекъснато тресеше, имаше пукнатини по стените”, спомни си кметът, макар тогава да е бил тийнейджър.
Николай Кочев от Крумово допълни, че по чудо се е разминало миналата вечер без грам щети. “Няма дори разместена керемида”, каза той. Бил навън, когато залюляло.
Във вторник основна тема в селото бе
защо при тях винаги люлее най-силно
“Говори се, че е от многото сондажни кладенци. От тях се снабдяват КЦМ, летището, поделението, близкото село Ягодово. Дали действително това е причината, не мога да кажа”, разсъждава кметът Стоян Минчев.
Всъщност епицентърът се пада точно в асеновградския квартал “Долни Воден”. “Силничко тресна, първо се чу бучене, но свърши бързо и няма никакви поражения”, обясни Станимир Иванов. Служителката в кметството Медиха Кадирова каза, че чула шум и после залюляло.
“Продължи една секунда,
докато разберем какво става, беше свършило
Нямаме нито един сигнал за щети и пострадали”, добави тя.
Според сеизмолога доц. Пламена Райкова, ръководител на департамент “Сеизмология и сеизмично инженерство” към Института по геофизика, геодезия и география към БАН, след основния трус е имало 18 вторични. Най-силният от тях е 2,4 по Рихтер, който се е появил час и 25 минути след първото земетресение. Мнозина не са го усетили.
Райкова предупреди, че афтършоковата серия ще продължи и следващите дни.
Във вторник около 11,30 ч
високите етажи на Пловдив отново се разлюляха
от трус с магнитуд 2,8 по Рихтер. Той също беше много кратък и в по-ниските сгради едва беше доловен.
В една от залите на Пловдивския окръжен съд в този момент течеше дело за кражба на коли. “Има земетресение”, реагира прокурорката Гинка Лазарова, докато се провеждаха разпити на свидетели.
“Не го усетих - нито това, нито снощното”, отвърна съдия Силвия Цанкова и изобщо не прекъсна заседанието.
Сеизмолози припомнят, че случилото се не е необичайно за Пловдивско, тъй като районът в исторически и съвременен план е сеизмичен. През 1928 г. градът е бил ударен от трус с магнитуд 7,1 по Рихтер, в последните години пък се наблюдават няколко земетресения между 4-а и 5-а степен по Рихтер.