Според доклад на ИПИ по-голяма толерантност може да увеличи работещите поне с 28 000
БВП на България може да е по-голям с 2,5 до 5% при пълно равноправие на ЛГБТИ+ хората, показват изчисления на Института за пазарна икономика. Това означава, че вместо $ 15,9 хил. на човек сумата би се качила на $ 16,2-16,6 хиляди.
Данните са част от доклад на института за негативното влияние на хомофобията върху икономическото развитие. Бяха представени в четвъртък на форум по повод “София прайд”, който ще е на 22 юни.
По същото време скандал за парада избухна на заседанието на Столичния общински съвет. От групата на ПП-ДБ-СС подкрепиха събитието и напомниха, че “самотните родители и техните деца също са семейства, двама партньори също са семейство, семейство са хората, които обичаш и с които искаш да градиш живота си”. Съветникът Христо Копаранов настоя в декларация от името на групата “да превърнем София в сигурен и приемащ град, в който всеки да живее живота си достойно и гордо, стига да не вреди на другите”. Но социалистът Иван Виделов в отговор му връчи огромен плюшен розов еднорог.
Според анализа на ИПИ отхвърлянето и
дискриминацията са сред ключовите фактори за емиграция
за ЛГБТИ+ хората. При по-голяма толерантност към хомосексуалните населението у нас може да се увеличава с 3-5 хил. души годишно.
Според доклада дискриминацията на работното място има пряко отражение върху производителността на труда. Оценката разкрива потенциал за повишаване на добавената стойност на ЛГБТИ+ работници в България с почти 10 хил. лв. годишно, а на производителността на труда като цяло - с до 1,8%.
Премахването на дискриминацията при наемане има потенциал да повиши броя на работещите с 28-57 хил. души. Оцененият потенциален ефект е добавената стойност до 350 млн. лв.
Позиционирането и възприемането на България като отворена и безопасна за ЛГБТИ+ туризма пък може да донесе 184 млн. лв. допълнителни приходи. Прави се извод, че страната ни
губи почти 380 хил. потенциални туристи,
които се насочват към други дестинации.
Направената от ИПИ оценка за разширяване на инвестиции в страната показва, че дискриминацията срещу ЛГБТИ+ общността намалява потенциалния размер на вложенията с 9-15%, или 2,5-4,3 млрд. евро. Пълното ѝ премахване може да повиши и иновационния потенциал, и високотехнологичното развитие до нива, близки до средноевропейските.
Сред стоте най-големи предприятия в страната едва 9% имат конкретни дейности, насочени към хомосексуалната общност, 19% осъждат изрично дискриминацията, а при 70% няма спомената политика.