Повече от десетилетие регионът е в топ 3 в страната на външните оценявания
52% от всички явили се ученици на изпита по български език и литература на националното външно оценяване в четвърти клас са изкарали отлични оценки. По математика отличните оценки са 48%.
Това обяви началникът на Регионалното управление на образованието Никола Запрянов. Повече от едно десетилетие смолянските ученици са в топ 3 на външни оценявания и матури в страната.
"На НВО за 4 клас успехът на нашите ученици по български език и литература е 5,34, при среден за страната 4,97. По математика средният успех също е много добър 5,21, в сравнение с 4,87 за страната", добави Запрянов.
"По български език и литература на държавния зрелостен изпит в област Смолян има 8 пълни шестици, по втория поради многото предмети в момента се прави анализ. За втората матура оценките са основно добър и много добър. Средният успех по български език в страната е 4,32, а за област Смолян е 4,48. Отличните оценки на зрелостниците от област Смолян са 63 или 9,38 %, а пълните шестици са 8. Слабите оценки по БЕЛ са 27 или 4,02 %", допълни Запрянов.
"Матурата бе по-лесна от тези през миналите години. Имаше обаче и своите подводни камъни, които можеха да подведат учениците и който не е учил, нямаше как да се справи. Положих изключително много усилия за тази оценка", каза зрелостничката от ЕГ "Иван Вазов" в Смолян", която има пълна шестица на ДЗИ по БЕЛ.
На втората матура и изпитът по професионална квалификация и професия в област Смолян има общо 120 отлични оценки. Учениците, които са се явили на изпит по професионална квалификация и професия от област Смолян имат среден успех 4,64. 60 ученици от тях са постигнали отлични оценки, а петима имат пълни шестици.
"Имаме късмета да работим с мотивирани ученици и да ни се доверяват родителите, защото това е много важно и определящо за успеха. Всички тези три страни – мотивирани ученици, родители, които ни подкрепят и нашата работа дават този резултат, но той не е кампаниен в една определена година, а е във всички години обучение в нашата област", каза дългогодишната преподавателка по литература Милена Рашкова.
Според проф. д-р Елена Николова, директор на филиала на Пловдивския университет в Смолян резултатите се дължат на чудесното взаимодействие между образователните институции в града. Учебното заведение подготвя учители от 62 години насам.