Президентът ги награди за приноса им към икономиката
Проф. дтн инж. Николай Вълканов - собственик на “Минстрой холдинг”, още трима от големия бизнес - проф. Цоло Вутов - собственик на “Геотехмин”, шефът на “Свилоза” Красимир Дачев, доц. д-р инж. Никола Добрев - дългогодишен управител на “КЦМ 2000 Груп”, и уважаваният университетски преподавател проф. д-р Лалко Дулевски бяха наградени в понеделник с държавни отличия.
На церемония в президентството с орден “Стара планина първа степен” бяха удостоени Вутов, Вълканов и Дачев заради приноса им към икономическото развитие на България.
Дулевски бе отличен с орден “За гражданска заслуга първа степен” заради укрепването на Икономическия и социален съвет като демократична институция. Добрев получи Почетния знак на президента за изключителните му постижения в областта на металургията и управлението на Комбината за цветни метали – Пловдив, и за меценатската му дейност.
“Макар всички вие да работите в различни икономически сфери, има нещо, което ви обединява - вашият съществен принос за иновативното икономическо развитие, както и на социалната страна и бизнеса в България”, каза президентът Румен Радев.
Държавният глава акцентира, че днес техните предприятия
осигуряват заетост и възможност за развитие на хиляди хора.
“Тези предприятия не само са важна част от гръбнака на нашата добивна и преработвателна индустрия, но и имат съществен принос за гарантиране на нашата суровинна и икономическа независимост”, добави Радев. По думите му церемонията е израз на признанието на обществото за тяхната всеотдайна дейност не само като мениджъри и собственици на успешен бизнес, но и като хора, ангажирани с дебата за икономическия възход на страната.
В продължение на 50 г. Николай Вълканов работи за развитието на минната индустрия у нас. Постъпва в “Минстрой холдинг” на 25 г., а на 35 вече е и директор на Научноизследователския технологичен институт по минно строителство.
“Минстрой холдинг” и технологичният институт строят метрото,
газопроводи, продуктопроводи. Участват в построяването на “Нефтохим”, на петролопровода от Бургас до София с 14 бази и още много други проекти - ангажирани са с цялата инфраструктура на минерално-суровинната база в България.
След 2000 г. Вълканов се захваща с възстановяването на рудниците. Съживява седем фалирали у нас и два в Македония. Заедно с колегите си проф. дтн инж. Цоло Вутов и покойния проф. Лъчезар Цоцорков създават Минната камара, за да възстановат рудодобива, който днес е от водещите отрасли в страната.
Предприятията от минната индустрия дават специална подкрепа на образованието с оборудването на зали за студентите, технологии, стажантски програми, както и 20 едногодишни стипендии.
“Трябва да се раздаваш, да бъдеш лектор и да запознаваш младите с това какво се случва в България”, убеден е Николай Вълканов. Той е и председател на настоятелството на минно-геоложкия университет “Свети Иван Рилски” и член на настоятелството на УАСГ.