Забраната може да продължи до ноември в зависимост от региона
На пикник в гората, без да палим огън, иначе ни грози глоба от 50 до 500 лв., съобщават от Изпълнителната агенция по горите (ИАГ), която в петък обяви пожароопасния сезон в горските територии в цялата страна.
Оттам уточняват, че поради спецификата на всеки отделен регион периодът е различен и обхваща месеците от март до ноември.
През това време се забранява паленето на открит огън
и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 метра
от границите на горските територии. Същото се отнася и за паленето на стърнища, суха трева, слама по слоговете и други площи със суха растителност, намиращи се в горския фонд.
Пушачите трябва да бъдат внимателни с хвърлянето на незагасени цигари и кибрит, когато преминават през горските насаждения.
Агенцията обръща внимание, че 96% от възникналите бедствия в горите идват от човешка небрежност, затова призовават хората да не проявяват нехайство, а да бъдат отговорни и бдителни.
Неспазването на правилата за пожарна безопасност, паленето на огън в горските територии и в близост до тях, изхвърлянето на горими отпадъци извън определените места можело да застраши живота и здравето на хората, да нанесе сериозни щети в горските територии, на дивечови популации, да доведе до унищожаване на растения и животни.
Високите температури и липсата на валежи също допълнително водят до повишаване на риска от възникване на пожари. Затова от агенцията призовават веднага да се обадим на телефон 112, ако забележим пожар в горски или земеделски територии. Така огънят бързо щял да бъде локализиран и потушен.
По данни на агенцията от началото на годината до момента
в страната са възникнали 114 пожара, засегнати са площи в размер на 10 900 декара,
като са унищожени 222 декара гори. Опожарените горски територии са повече от два пъти в сравнение със същия период на миналата година, когато 448 пожара са засегнали 63 883 декара.