Климатологът Клаудия Шейнбаум с български корен е първата жена - президент на Мексико. Бабата и дядото на 61-годишната бивша кметица на столицата Мексико Сити по майчина линия са евреи сефаради, които бягат от Пловдив към Мексико през 40-те години, за да се спасят от Холокоста през Втората световна война.
“24 часа” научи, че пловдивските предци на Шейнбаум са Матилда Семо Калев и Йосиф Пардо Бенджаминов.
Точно фамилията Пардо провокира обаче политика Даниел Лорер да разкаже във фейсбук, че майка му Матилда също я носи. Дядо му нейна линия Елиас Пардо бил
лекар невролог, роден в град Фердинанд, днешна Монтана
Следва медицина и остава да живее в София.
Пловдивското разклонение на рода Пардо най-вероятно е притежавало две печатници, предполага известният изследовател Мимо Райчев. Той откри в своя “Пловдивски справочник” от 550 страници името на Йосиф Пардо Бенджаминов, баща на майката на Клаудия, след като “24 часа” му съобщи как се казват бабата и дядото на новата президентка на Мексико.
“Йосиф Пардо Бенджаминов е имал печатница “Балкан” на ул. “Княз Фердинанд” 3, сега ул. “Христо Г. Данов”, заяви Райчев. Той откри и на ул. “Търговска”, сега “Райко Даскалов”, печатар със същото име.
“Вероятно това е един човек, но дали е дядото по майчина линия на Клаудия Шейнбаум, не може да се каже със сигурност”, каза Райчев.
Да търсят пловдивския корен на мексиканката, се втурнаха Соломон Паси и председателят на еврейската организация “Шалом” Светлозар Калев.
“В регистъра на родените от 1906 до 1926 г. в Пловдив нямаме такива имена. Може да са живели в Пловдив, но да не са раждани тук”, предположи Калев.
Соломон Паси обаче е почти убеден, че ще се открие пловдивски корен на новия държавен глава на Мексико.
Клаудия Шейнбаум ще встъпи в длъжност на мястото на своя ментор - президента Андрес Обрадор, на 1 октомври. Пред поддръжници Шейнбаум заяви, че победата ѝ е постижение за всички жени, и обеща: “Няма да ви разочаровам!”. Изборите в Мексико са най-мащабните в историята на страната, тъй като освен президент гражданите избират и парламент, и местна управа. Вотът е и
най-кървавият досега - близо 40 кандидати бяха убити,
което породи опасения за влияние на наркокартелите върху демокрацията.
Шейнбаум е родена в Мексико Сити през 1962 г. в семейство на учени. Баща ѝ Карлос Шейнбаум е инженер-химик, майка ѝ Ани Чемо е биолог и почетен професор към Националния автономен университет, а брат ѝ Хулио е физик. Нейните баба и дядо по бащина линия са евреи ашкенази, които бягат от Литва към Мексико преди около 100 г.
Новата президентка не е акцентирала върху произхода си. “Израснах без религия, както родителите си, но културата бе навсякъде около мен. Отбелязвахме всички празници”, разказва тя преди години, като допълва: “Чувствам се мексиканка, аз съм си, но все пак се гордея с произхода на бабите и дядовците си”.
Родителите ѝ участвали в леви движения при студентските протести в Мексико през 1968 г., които са за реформи в образователната и политическата система.
“У нас се говореше за политика сутрин, обед и вечер”, разказва Клаудия. Новата президентка също участва в студентски демонстрации - през 1987 г. тя
застава начело на стачка против вдигането на таксите в университетите
Освен изявен активист Шейнбаум е и учен с много успехи. Автор е на над 100 труда на теми за околната среда, енергетиката и устойчивостта. Сред върховите моменти в кариерата ѝ е участието в Междуправителствена експертна група по изменение на климата на ООН през 2007 г. Тя е съавтор по темата “Смекчаване на последиците от климатичните промени”, като същата година групата учени печели “Нобел” за мир. Политическата кариера на Шейнбаум я сблъсква с предизвикателства - през 2017 г., когато е кметица на Тлалпан, е обвинена за срутване на училище при земетресение с 26 жертви, сред които 19 бяха деца. Вина ѝ е приписана и през 2021 г., когато при тежък инцидент с две мотриси на метрото в Мексико Сити загинаха 27 души, а други 80 бяха ранени.