Безспорен фаворит е Гърция, където са купени 3152 къщи, за година броят се е удвоил, показват подадените до 30 април в НАП декларации
В 64 държави по целия свят и на всеки континент има имоти, които са собственост на българи. Това показват данни на НАП, предоставени на “24 часа”.
До 30 април бе срокът, в който физическите лица обявяват за 2023 г. доходите и недвижимостите зад граница.
Българите с имот в чужбина са 3604. Тяхната бройка е по-малка от тази на самите имоти, защото някои са обявили, че имат повече от един. Прави впечатление, че
собствениците се увеличават
с почти 70% за година,
защото в края на 2022 г. 2154 сънародници са обявили жилище зад граница.
Промяна има в бройката на държавите. Докато през 2022 г. те са били 59, към тях сега са добавени още 5. Сред новите дестинации, предпочетени за покупка на недвижимост, са остров Ман, Мексико, Словакия, Словения. Има и екзотични места като карибските острови Аруба, Нидерландските Антили и Британските Вирджински острови, а също Египет, Панама, Индонезия и Етиопия.
Обяснимо, най-много имоти на българи има в Гърция. Южната ни съседка
стана популярна за покупка
на къщи и апартаменти. Прави впечатление, че за година има чувствително увеличение на българите новодомци в Гърция.
През 2022-а обявените там имоти са малко над 2200. В края на 2023 година те вече са станали 3152. Според данните на гръцката национална банка само за периода 2017 – 2021 година наши сънародници са вложили 127 милиона евро в жилища в южната ни съседка. През миналата година НАП обяви, че проверява 2117 българи с имоти в Гърция в акция, която обхваща всички, купили жилище за над 750 000 лв. тук или в чужбина.
Европа е фаворит за българите, които са решили да инвестират в недвижимости. Но има известни размествания в предпочитанията. През 2022 година на второ място бе Германия с близо 200. Сега тя отстъпва на трето място, а бройката е 228.
На второ се изкачва Испания, където от наши
сънародници са купени 327 имота
- броят им за година почти се е удвоил.
Топ 5 на предпочитаните от българите места зад граница за покупки се допълва от Италия и Австрия. Според официалните данни на НАП в само още една страна имотите на българи са над 100 и това е Великобритания (виж графиката).
Дубай също става популярен не само за екскурзии, но и за инвестиции в недвижимости. Въпреки това официално в Обединените арабски емирства българи са обявили 57 имота. Но и тук бройката се удвоява за година, защото през 2022 г. е била 29.
Част от тези имоти се дават и под наем, като годишно
доходите от това надхвърлят
1,3 млн. лева
В Австрия, която също е предпочитано място за сделки, българите се обявили над 115 имота. След това се нарежда Великобритания. Доходите от отдаване под наем на тези недвижимости там са 398 719 лева.
Екзотични острови са привлекателни за вложения - на остров Ман например са купени имоти, но тяхната бройка не може да се обяви официално поради юридически причини, посочват от данъчната агенция. Същото се отнася и за Аруба, Нидерландските Антили и Британските Вирджински острови, където със сигурност има български собственици. В Аруба например има поне 7 имота, собственост на българи.
Има и държави, в които недвижимостите са продадени. В Австралия за 2022 г. са били обявени 4 имота, притежание на българи, а през 2023-а се оказва, че няма нито един. Във Френска Гвиана е имало собственик, но очевидно българинът се е разделил с къщата си там.
Сред нестандартните дестинации за имотни сделки са и държави като Тайланд. През 2023 г. страната се е радвала на сравнително голям интерес, защото пред НАП са обявени 13 имота. Година по-рано те са били само 3.
Български инвестиции има и в Африка. Къщи са купени в Мозамбик, Етиопия и Египет. В далечна Япония броят на българските имоти за година е нараснал от един на четири. Доходите от отдаването им под наем годишно са около 8 млн. лв.
От НАП уточняват, че бройката на притежаваните от българи имоти в чужбина може да се увеличи в средата на годината. Защото сегашните данни се отнасят само за собствениците, които са физически лица. Срокът за декларации от еднолични търговци обаче е 30 юни и са възможни промени, тъй като някои от тях правят сделки чрез свои фирми.
Румен Спецов, изпълнителен директор на НАП:
Правим проверки, ако открием
разминавания, назначаваме ревизии
Националната агенция за приходите извършва мониторинг на декларираните данни. При установяване на несъответствия и пропуски физическите лица се поканват да ги отстранят. В случай че не го направят, НАП предприема действия за извършване на проверки и ревизии.
Агенцията текущо извършва анализи на физически лица относно доброволното спазване на данъчноосигурителното законодателство, при които ползва информацията за декларирани имоти в чужбина.
При открити несъответствия между получените доходи ще отправим покана към съответните лица сами да декларират доходите си или да се премине към извършване на проверка или ревизия.
НАП ежегодно получава данни по линия на автоматичния обмен на информация с други държави за притежавани от българи недвижими имоти в чужбина, които се използват за осъществяването на ефективен контрол върху спазването на данъчните задължения на лицата.
Съгласно данъчното законодателство всяко местно физическо лице трябва да декларира придобитите през данъчната година доходи от наем от източник в чужбина в годишната си данъчна декларация. Трябва да посочи и информативно къде е притежаваното имущество, неговия вид, датата на закупуване и адреса.