Необичайна е ситуацията в месеца, в който избраните тази неделя епархийски делегати трябва да гласуват кой да е новият патриарх на Българската православна църква. Изборът ще се осъществи на 30 юни на Патриаршески избирателен църковен събор в София.
Сред клира неофициално се обсъждат имена на висши духовници, които имат качества да наследят покойния дядо Неофит. От сегашните 14 членове на Светия синод най-често се споменават имената на митрополитите Николай Пловдивски, Гавриил Ловчански, Наум Русенски, Йоан Варненски и Григорий Врачански.
Нито един от тях до този момент не е заявил готовност да приеме да е част от "късата листа" от трима кандидати, която ще стане ясна на 20 юни.
Видимо позицията на всички е нито да потвърждават, нито да отричат. Така направи онзиден в коментар по БНР и Ловчанският митрополит Гавриил.
"Аз няма да съм патриарх. Това мога да заявя, а
кой ще е патриарх,
и наум не ви идва",
коментира в Бургас Пловдивският владика. Някои заподозряха, че е възможно казаното от него да е игра на думи с името на Русенския митрополит Наум и това още повече засили предположенията и догадките за предстоящите събития. Впечатление направи и това, че дядо Николай отказа да отговори дали писмено е депозирал отказа си да участва в изборите.
Сред изброените имена на владици, които са спрягани като евентуални кандидати за патриаршеския престол, той е най-безогледно атакуван.
Още броени часове след смъртта на патриах Неофит в социалните мрежи срещу него започнаха да се появяват дирижирани хули, затова и 54-годишният митрополит побърза да успокои всички, че не желае да бъде патриарх.
Преди дни обаче Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, който най-често общува с българите тук и по света през медиите и социалните мрежи, каза на глас по БНТ един факт, който вече се обсъждаше неофициално - дядо Николай всъщност не е депозирал в Светия синод писмен отказ да се кандидатира за патриарх.
Миналия четвъртък Московската патриаршия атакува Пловдивския митрополит Николай, както и пътувалите с него в Истанбул Старозагорски митрополит Киприан и Доростолски митрополит Яков, задето участвали в съслужение с Вселенския патриарх Вартоломей и поканените от него представители на Православната църква на Украйна, която се отдели от руската и все още не е призната от всички поместни църкви.
С това действие
Москва може би показа
кого не би харесала
за наследник на Неофит в опит по някакъв начин да повляе върху лагерите в синода, а и не само сред клира, но и сред миряните на Българската православна църква.
Възможно е "руският скандал" да е напълно случайно съвпадение, но пък от друга страна, случилото се съвсем обърка критиците на самия дядо Николай в България.
Затова и "24 часа" реши да започне поредица от материали за митрополитите, които имат шансове в битката за евентуални наследници на патриарх Неофит.
Вчера във всичките 15 епархии на БПЦ, включително и в двете задгранични - Европейската и Американската, се проведоха избори за епархийски делегати, които трябва да участват в Патриаршески избирателен църковен събор на 20 юни.
Според устава на БПЦ петима представители на всяка епархия – трима клирици и двама миряни, а от Софийската епархия десет представители – шестима клирици и четирима миряни, трябва да участват в избора за български патриарх и Софийски митрополит.
Тези 80 души ще гласуват в края на месеца заедно с 14-те митрополити от Светия синод и останалите, предвидени според устава - по един представител на ставропигиалните манастири - Рилски, Бачковски и Троянски. А от епархийските манастири - по двама – един монах и една монахиня от всяка епархия. И накрая - също по един представител на средните духовни училища.