Неуважение към лекарите и медицинските сестри - така ПП-ДБ видя решението на партиите в парламента да не присъстват на днешното извънредно заседание, с което кворумът бе провален.
Днес депутатите трябваше да изслушат служебния премиер Димитър Главчев за позицията на България в ООН за геноцида в Сребреница, за която се твърди, че той е опитал да промени. Друга точка от дневния ред бе въпросът със заплащането на медицинските сестри и лекарите. Парламентът обаче не успя да събере кворум. В залата бяха главно представители на ПП-ДБ и ИТН.
Аз съм отвратен, че могат да ни извикат всички в неделя, насроченото заседание бе от техния председател (б.р. - и.д. председател на НС е Росица Кирова от ГЕРБ). Второто неуважение бе към техния министър-председател, който стоя сам и чакаше да бъде изслушан. Третото неуважение е към деня на Ботев. Но най-голямото неуважение е към всички медицински сестри и лекари, които продължават да получават ниски заплати, по-ниски дори от тези, които договорихме по време на моето правителство преди две години, коментира съпредседателят на ПП Кирил Петков.
А по повод скандала около Сребреница каза: Не е нормално евроатлантиците да искат да гласуват с Вучич, Орбан и Путин по тема, по която ние бяхме съвносители. Благодаря на нашия представител в ООН, който изми срама.
"Днес служебното правителство с безмълвното съдействие на новото мнозинство в парламента отказа на българските лекари и медицински сестри да обсъди и да реши въпроса за това как да осигури веднъж завинаги достойно възнаграждение, което да отговаря на техните знания и усилия денонощно да осигурят нашето здраве", коментира бившият премиер Николай Денков.
"Използваме трибуната на Народното събрание, за да защитим заплатите на българските медицински сестри и лекари. Няма нищо предизборно в това.
Средствата, предвидени за болниците сега са 942 млн. лв. повече от 2022 г. Това, което НЗОК направи, преди да сменят противоконституционно нейния ръководител, е да подпише рамков договор с болниците. От 1 юни (вчера) той трябваше да налага на всеки един ръководител на болница, който не е постигнал 2000 лв. за лекар или 1500 лв. заплата за медицинска сестра, глоби. Това беше начинът болниците най-накрая болниците да изпълнят това, което държавата им вменява като политика и финансиране. Но това, което видяхме, е, че служебният кабинет с новия шеф на касата реши, че с една година ще замразят заплатите и няма да налагат тези глоби, съответно няма да се изпълнят тези нива на заплащане", каза пък Асен Василев.
"На 23 май служебният премиер Димитър Главчев изпрати указания до нашия представител в ООН, посланик Лъчезара Стоева, с които, без никаква мотивация, й постави условия да гласува "въздържал се" за резолюция, която е внесена от България с други държави. Това е не просто отклоняване от евроатлантическия ни път, не просто отклоняване от всички идеи, които защитаваме 30 г., но това е една нечовешка проява, защото на тази дата преди 30 г., когато е извършено зверското събитие, са убити над 8 хил. млади момчета и мъже мюсюлмани. Очаквахме в парламента да има достатъчно депутати, които да осигурят изслушването на премиера, за да може той да обясни на всички как се е стигнало до това указание само час преди гласуването. И да потвърди дали е вярна информацията, че не просто е получено такова указание, а в последствие посланик Лъчезара Стоева е помолена дори да не присъства на заседанието", каза пък депутатът Елисавета Белобрадова.