„Българите се прощават с миналото и с пропагандата, която витаеше около втория монарх от Третото царство – Фердинанд. Това няма да е лесно и ще продължи следващите десетки години. Отричането на една митология обикновено създава друга. Фердинанд е една многоаспектна и противоречива личност".
Така историкът проф. Христо Матанов коментира погребането във "Врана" на тленните останки на дядото на Симеон Втори в предаването „Офанзива с Любо Огнянов" по NOVA NEWS.
По думите му след Съединението Великите сили не приемат България, с малки изключения. Русия предлага една много неудачна кандидатура – на грузинския княз Мингрели, който по това време живее в Париж, продал е княжеството си на Русия. Наричат го Парижки булевардиер, който явно е неподходящ за българския престол, каза историкът.
"Делегацията, която пътува в Европа, се спира на австроунгарския поручик Фердинанд Сакскобургготски, може би заради неговото потекло и заради неговата научна дейност. Заедно с брат си, преди да бъде избран за български княз, той пътува до джунглите на Амазония. Издава три тома с материали по ботаника, орнитология. Той внася операта, жълтите павета, първият автомобил. Той е първият монарх, който се вози на самолет – две години преди българите да използват самолета за участие в Балканската война", обясни проф. Матанов.
Думите на учения за пореден път доказват, че нещата в историята не са еднозначни.