Детски гласчета оживиха двора и къщата на големия поет Пейо Яворов в Чирпан навръх 1 юни. Родителите им ги заведоха там, а по–малките дори бяха носени на ръце. Непрекъснат поток имаше почти до обед.
От любов към твореца ли е това масирано посещение, питаме уредниците. Те отговориха, че в самия двор има открита сцена с летен театър и за Деня на детето е организирано представление. Но така или иначе малките също се докоснаха до мястото, където е роден гениалният поет.
Още с влизането в двора, попадаш на добре аранжирана и поддържана зеленина и цветя.
Самата къща е впечатляваща, но не с лукс и богатство, а с подредба. За времето си в нея са живели заможни хора, тъй като бащата на поета Тотю е бил търговец. Купува я от турския кадия. В гостната са портретите на майката и бащата на автора на "Две хубави очи", има канапе и масичка. Запазена е кухнята с огнището, където на 1 януари 1878 година се е родил бъдещият поет. Гана и Тотю са имали 8 деца, три от които са починали. Третата стая е наречена "Пейова" с хубаво легло, маса и мастилница. Над кревата с метални решетки има снимка на малкия Пейо, възседнал магаре.
По автентична каменна настилка сред зелени чемшири и цветя посетителите се отправят в експозиционната част, където са изложени ръкописи на поета, писмата му с Дора Габе, Мина Тодорова и Лора Каравелова. Интересна е кореспонденцията му с проф. Иван Шишманов, който като министър на просвещението изпраща Яворов в Париж. Могат да се видят писмата му с д–р Кръстю Кръстев, Пенчо Славейков и Петко Тодоров от прочутия кръг "Мисъл", към който и Яворов принадлежи.
Много експонати са посветени и на воеводския му период. На мултимедия е представен животът на Яворов, както и 10–минутен филм от последните дни на поета след първия му опит за самоубийство.
"От Пловдив до Чирпан няма и 40 минути път с кола. Но едно посещение в къщата на Яворов може да ти осмисли деня", коментираха хора, дошли специално от втория град на разходка. А хора от Стара Загора допълниха, че от техния град е още по–близо.