Европейската космическа агенция описва проекта като най-сложното досега наблюдение на Земята
Модерен сателит, разработен от “Еърбъс”, е изстрелян в Космоса, за да изследва как облаците влияят върху климата ни. Мисията “Грижа за Земята” (Earthcare) ще обиколи планетата ни на височина от около 400 км, като използва лазер и радар, за да изследва атомсферата и да намери баланс в изменението на климата. Тя се изпълнява от усъвършенстван сателит, разработен съвместно от Европа и Япония, съобщи Би Би Си.
Сателитът с тегло 2,3 тона беше изпратен от Калифорния с ракета на “СпейсЕкс” - компанията на милиардера Илон Мъск. Проектът се ръководи от Европейската космическа агенция и е на стойност 850 милиона евро. Тя го описва като най-сложното начинание на организацията за наблюдение на Земята досега.
Известно е, че някои облаци на ниско ниво охлаждат планетата. Други, разположени на голяма надморска височина, действат като одеяло. “Много от нашите модели предполагат, че облачната покривка ще намалее в бъдеще. Това означава, че
облаците ще отразяват по-малко слънчева светлина обратно в Космоса,
повече ще се абсорбира на повърхността. Феноменът ще усилва затоплянето, което бихме получили от въглеродния диоксид”, обясни д-р Робин Хоган от Европейския център за средносрочни прогнози за времето.
Има общо четири инструмента, които ще работят съвместно, за да получат информацията, търсена от климатолозите. Най-простият е имиджър - камера, която ще улавя случващото се точно под космическия кораб. Тя трябва да даде контекст на измерванията, направени от другите три инструмента.
Европейският ултравиолетов лазер на Earthcare ще види тънките високи облаци и върховете на облаците по-надолу. Той също така ще открие малките частици и капчици (аерозоли) в атмосферата, които влияят върху формирането и поведението на облаците.
Японският радар пък има задачата да проникне вътре в облаците, за да определи колко вода носят и как тя се утаява като дъжд, градушка и сняг. Освен всичко това радиометър ще усети каква част от енергията, падаща на Земята от Слънцето, се отразява или излъчва обратно в Космоса.
Техническото предизвикателство за реализирането на тази мисия е било огромно.
От одобрението на изпълнението до изстрелването са били необходими 20 години
Оригиналната научна концепция за Earthcare е била представена от проф. Антъни Илингуърт от университета “Рединг” и негови колеги през 1993 г. Сега той определи като сбъдната мечта да види сателита най-накрая да лети. “Заедно създадохме нещо наистина забележително, което ще промени начина, по който разбираме нашата планета”, заяви той.