“Ние се нуждаем от брегова система за противокорабна защита и ако има държава, която би желала да разположи такава система, това би усилило нашата защита в Черно море.”
Това заяви министърът на отбраната Атанас Запрянов пред журналисти. По-рано по време на заседанието на Комисията по сигурност и отбрана към НАТО той на няколко пъти поиска алиансът да инвестира в укрепването на Източния фланг, част от който е България.
“Ние имаме приложение на конвенцията от Монтрьо и алиансът не участва с кораби в Черно море. Стана дума вече, че в противоминната операция, която провеждаме с Турция и Румъния, сме поканили определени способности и екипи от НАТО да участват. Това е една посока (б.а. - по която алиансът може да помогне)”, коментира министърът. Той напомни, че Турция се притеснява, че присъствие на кораби от държави извън Черноморския регион може да ескалира конфликта и ние уважаваме това решение, “но не можем да си позволим да не се грижим за морската безопасност”.
Днес и утре в София ще заседават комисиите към НАТО, а в понеделник се очаква в страната да пристигне генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг. Поводът е 20-годишнината от членството на България в НАТО.
България има информация, че Русия ще се опита да се намеси в изборите през юли за европейски и парламент и страната ни се подготвя за това, увери пред представителите на отбранителната комисия на алианса Запрянов.
Целта на Кремъл е да повлияе на предстоящите избори през юли. Има нови сигнали за влияние и намеса на Русия спрямо изборите. България е подготвена и очаква такива дейности по дезинформация. Изключително внимателни сме в наблюдението си на такива примери на въздействие на руски центрове на нашата територия, каза Запрянов. Министърът на няколко пъти призова НАТО да инвестира в укрепването на Източния фланг, част от който е страната ни.
България иска да е по-силен член на НАТО и ЕС. Руската дезинформация е най-директното предизвикателство, което имаме, и нашата система е засегната от враждебна пропаганда и фалшиви новини, продължи Запрянов.
Риториката на Русия за употреба на ядрени оръжия е неприемлива и ние трябва да се борим срещу това, призова още министърът. Той подчерта, че страната ни готви нов пакет от военна помощ за Украйна.
Кога е започнало разпространението на дезинформация в страната и дали това е било след нахлуването на Русия в Украйна, запитаха министъра представители на Турция от НАТО.
"Увеличиха се след старта на войната. Русия изпрати много добре структурирани послания, че българската помощ е пряко участие във войната. А за да се прати помощ, трябва да има обществена подкрепа. И всъщност това послание някак намали обществената подкрепа за правителството", посочи Запрянов.
Русия пряко ни обвиняваше, че незаконно изпращаме военни там. Това е фалшива новина, категоричен бе той.
Когато говорим за изборите, отново подкрепата за Украйна е част от тезите на опозиционните партии, които са прокремълски. Те твърдят, че такава подкрепа ще ангажира България във войната, посочи министърът.
Очаквайте подробности!