От общинския съвет в Бургас се иска съгласие, за да стане по-достъпен
Закритият плувен басейн в кв. "Меден рудник" ще стане още по-достъпен за деца с увреждания. Това предвижда проект на община Бургас за модернизацията му, ако общинският съвет даде зелена светлина за реализация.
Местната администрация е готова да кандидатства пред Агенцията за хората с увреждания за отпускане на средства за монтаж на специален лифт над водата, с който влизането в нея на деца с двигателни проблеми ще става по-безопасно.
Стойността на съоръжението с монтажа му излиза 50 хил. лева
Поставянето му се налагало заради увеличения брой деца с увреждания, чиито родители все повече прибягвали до лечението им с водна терапия, ставя ясно от докладна записка на зам.-кмета по спорт и туризъм Манол Тодоров.
За отпускането на парите кандидатства предприятие "Общински имоти", на което бе поверен за стопанисване басейнът в "Меден рудник" още през 2020 г. с решение на общинския съвет.
Сега местният парламент трябва да даде съгласието си за монтиране на специализирания лифт.
Закритият плувен басейн в "Меден рудник" е спортен обект, в който Българската параолимпийска федерация всяка година провежда държавното първенство по плуване на 25-метров басейн за спортисти с двигателни увреждания.
С решение на общинския съвет в края на миналата година достъпът до него е безплатен за деца със специални образователни потребности. Много треньори от клубните спортове вече предлагат водната рехабилитация и адаптирано плуване, за които е доказано, че помага на този контингент млади хора.
Максималната продължителност за изпълнение на дейностите е 4 месеца, което означава, че при одобрение на предложението и нормалната реализация на проекта, още в средата на 2025 г. лифтът ще е готов, пише в докладната си зам.-кметът Тодоров.
Освен в "Меден рудник" безплатната водна рехабилитация се практикува и в ученическия басейн в спортния комплекс към математическата гимназия "Акад. Никола Обрешков". Терапията бе въведена по предложение на кмета Димитър Николов по молба на родители.
За провеждането на адаптираните занимания на деца с увреждания във водна среда общината привлече специалист, който е сертифициран от Министерството на младежта и спорта и от Worldwide Aquatic Bodywork Association (WABA).
Водната терапия е 40-60 минути според възрастта и степента на увреждане на детето
Затова температурата на водата в басейните се поддържа в границите на 27-28 градуса в 25-метров басейн и 30-32 градуса - в малък.
Заниманията се провеждат групово или индивидуално, като в басейните за безплатна рехабилитация се допускат само деца, освидетелствани от ТЕЛК, с епикризи и документ от личния лекар за липса на противопоказания и здравен риск.
Освен за деца с двигателни проблеми лифтът ще може да се ползва и от възрастни хора, които практикуват водната терапия за лечение.
Грижата за трудноподвижните е трайна политика на общината от години за улесняване на живота им с подходяща градска среда и лесен достъп до важни обекти. Преди време по молба на бургазлии дори бе изградена дървена пътека за инвалидни колички на плажа, която отвежда до самата вода.